A kongói krízis európai és afrikai hullámai

Kongói Demokratikus Köztársaság, Kinshasa – Fokozódik a feszültség Kongóban a választások után. Országszerte összecsapások robbantak ki a tüntetők és a rendfenntartó erők között. A diplomaták azon fáradoznak, hogy csillapítsák a kedélyeket.

 

Kinshasában a tüntetők az ellenzéki elnökjelölt, Etienne Tshisekedi háza előtt gyülekeztek. A rendőrök nagy erőkkel vonultak ki és könnygázgránátokkal vetettek véget a megmozdulásnak. A Nyugat-Kassai tartományban található Mbuji Mayiban is zavargások voltak, szemtanúk állítása szerint ott éles lőszert vetettek be a tüntetők ellen a rendőrök. A demonstrálók több utat is megpróbáltak eltorlaszolni a városban, de nem jártak sikerrel. Mbuji Mayi egyébként Tshisekedi fellegvárának számít, ahol azután robbantak ki a zavargások, hogy a kormány elrendelte az ellenzéki TV és rádióadók blokkolását. Áldozatokról és sérültekről nem érkeztek hírek. A kongói Választási Bizottság elnöke, Daniel Ngoy Mulunda azt mondta, hogy késnek a részeredmények kihirdetésével, nem tudják tartani a határidőt. Mulunda azzal magyarázta a csúszást, hogy megvárják az összes szavazólap beérkezését, és csak azután folytatják a számlálást.

 Brüsszelben is tüntettek a kongói diaszpóra tagjai. Tshisekedi támogatói. A belga rendőrség vízágyúkkal vetett véget a megmozdulásnak, miután a demonstrálók szemeteseket gyújtottak fel az utcán. Az AFP információi szerint a tiltakozók köveket és üveget dobáltak a kivonuló rendőrökre és azzal vádolták a belga vezetést, hogy Kabilát és korrupt kormányát támogatja. Több üzlet kirakatát betörték a tüntetők és kocsikat is megrongáltak. Egy rendőr és három tüntető megsérült. A Brüsszelben található kongói és dél-afrikai nagykövetség előtt is voltak összecsapások. Pretoriában, Johannesburgban és Fokvárosban is hasonló megmozdulások voltak. A kongói nagykövetség épületét kövekkel dobálták meg a tüntetők és több ablakot betörtek Pretoriában. Johannesburgban a rendőrség gumi lövedékekkel lőtt a tüntetők közé.

 A kongói katolikus egyház nyugalomra intette a lakosságot és arra szólította fel a Választási Bizottságot, hogy valós eredményt tegyen közzé, amely megegyezik a szavazók akaratával. Az egyház arra figyelmeztetett, hogy a további véres zavargások könnyen káoszba taszíthatják az országot. Az ENSZ diplomaták is akcióba léptek, találkoztak Joseph Kabila elnökkel és fő riválisával, Tshisekedivel. Az International Crisis Group a zavargások miatt Kongót a kockázatos országok közé sorolta. A kongói Megbékélési Bizottság közben felkérte a volt zambiai elnököt, Rupiah Bandát, hogy vállaljon közvetítői szerepet a válság rendezésében. Banda állítólag elfogadta a felkérést és arra vár, hogy az ENSZ repülőt küldjön érte.

274-1ooAsK.SlMa

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez