A csaknem 10 százalékban keresztények lakta Egyiptomban az elmúlt hónapokban megnőtt a vallásközi feszültség. Az elmúlt napokban lezajlott erőszakos incidensek a legsúlyosabbak közé tartoznak Hoszni Mubarak volt elnök év eleji távozásra kényszerítése óta.
Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő a hluxembourgi tanácskozásra érkezve a vallásszabadság tiszteletben tartásának alapvető fontosságára emlékeztette Egyiptomot, és elítélte az erőszakos cselekményeket.
Franco Frattini olasz külügyminiszter “nagyon súlyos erőszaknak” nevezte a történteket, és ő is figyelmeztetett a vallásszabadság biztosításának szükségességére. Azt is jelezte, hogy jónak látná, ha az EU egységesen elítélné a koptok elleni atrocitásokat.
Felhívta a figyelmet azokra a beszámolókra is, amelyek szerint keresztények jelentős létszámú csoportjai távoznak Egyiptomból.
Riasztónak ítélte a híreket William Hague brit külügyminiszter is, a német Guido Westerwelle pedig elfogadhatatlannak mondta a vallási kisebbségek elleni erőszakot.
Ashton azt is hangoztatta: az EU fontosnak tartja, hogy Egyiptom úgy induljon neki a közelgő választásoknak, hogy a folyamatban mindenki egyformán részt kívánjon venni. A rendszerváltást segítő arab tavaszt követően folytatni kell a demokratikus átalakulást egy olyan rendszer felé, amelyben mindenki számíthat arra, hogy emberi jogait tiszteletben tartják – fogalmazott a főképviselő.
Közleményt adott ki a témáról Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke is. Kiemelte, hogy “a politikai átalakulás e nehéz hónapjaiban mindent meg kell tenni az egyiptomi nép harmóniájának és egységének megőrzése érdekében”.
Buzek szerint a katonai vezetésnek is tisztában kell lennie saját szerepével az átmeneti időben, az erő aránytalan alkalmazása minden körülmények között elfogadhatatlan. Úgy vélte, az egyiptomi demokrácia fontos eleme kell, hogy legyen a katonaság polgári ellenőrzése is.