Az ENSZ ember jogi főbiztosa közleményében azt írja, hogy az új elefántcsontparti hadseregben nagy gondot jelent a fegyelem megtartása. A főbiztos szerint ez annak tudható be, hogy az újonnan szervezet hadsereget olyan csoportok vannak egymás mellett, amelyek korábban ellenfelek voltak. Nehezíti a helyzetet, hogy a hadsereg szervezeti felépítése pedig átláthatatlan. Az ENSZ egyik elefántcsontparti jelentésében részletesen is foglalkozik az Ouattara párti fegyveresek tevékenységével. Az összefoglalóból az derült ki, hogy számos büntettet hajtottak végre ország szerte. Embereket végeztek ki, indokolatlanul tartoztattak le civileket, sokakat megkínoztak és gyakran megerőszakoltak nőket. Emellett fosztogattak is.
Az ENSZ korábban kijelentette, hogy a négy hónapos krízis idején mindkét fél súlyos bűnöket követet el. Az új elnök Alassane Ouattara határozottan beszélt arról, hogy kormányának első számú cél kitűzései: a gazdaság helyre állítása és a biztonság megteremtése. Ouattara a Nemzetközi Törvényszéket pedig arra kérte fel, hogy vizsgálja ki a válság alatt elkövetett bűncselekményeket. Ennek érdekében az új vezetés egy Igazság és Megbékélési Bizottságot is létrehozott Elefántcsontparton.
Az ENSZ emberjogi főbiztosa elmondta, hogy sokat javult a biztonsági helyzet Abidzsánban és az ország nyugati régiójában. Ennek ellenére a világszervezet azt szeretné elérni, hogy az új elefántcsontparti hadsereg egy hivatásosokból álló haderő legyen, és tartsa tiszteletben az emberi jogokat. A volt lázadókat és milíciákat pedig fegyverezzék le, mert csak feszültséget gerjesztenek, a bűnösöket pedig vonják felelősségre.