Forró témák, elhalasztott döntések Afrikában

Etiópia, Addisz-Abeba –Nincs egység az Afrikai Unióban. A szervezet tagállamai eltérő módon ítélik meg a kontinens „forró” kérdéseit, az elefántcsontparti és a szomáliai helyzetet. Korábbi ígéretükhöz híven viszont elismerték a dél-szudáni népszavazás eredményét.  Észak-Afrika pedig nem szerepelt a hivatalos napirenden.

Az első ütközőpont Elefántcsontpart volt. A nyugat-afrikai országok közössége az ECOWAS, Nigéria vezetésével elkötelezte magát Alassane Ouattara mellett, akit az ENSZ is támogat. Dél-Afrika viszont azt javasolta, hogy számolják újra a november 28-i választásokon leadott szavazatokat. A felvetéshez csatlakozott Uganda, Angola és Egyenlítői – Guinea is.  A tagországok vezetői végül arról döntöttek, hogy egy elnöki testület állítanak fel, amely egy hónapot kapott a békés rendezést szolgáló közös álláspont kidolgozására. A bizottság öt főből áll, a mauritániai elnök, Mohamed Ould Abdel Aziz vezeti, akinek a burkina fasoi, csádi, dél-afrikai és tanzániai elnök segíti majd a munkáját. A testület hétfőn már meg is kezdte a munkát.

Szomália ügyében nem születtek döntések. Jean Ping, az Afrikai Unió főtitkára azt mondta, hogy az ideiglenes kormánynak nem sikerült teljesítenie vállalásait. A mogadishui átmeneti vezetés 2004-ben azt ígérte, hogy új alkotmányt vezet be, választásokat szervez és visszaállítja a rendet az országban. Ping megjegyezte, az átmeneti kormánynak annak ellenére sem sikerült komoly eredményeket elérnie, hogy maga mellé állított néhány mérsékelt iszlamista csoportot. A főtitkár arra szólította fel a tagállamokat, hogy adjanak meg minden támogatás a mogadishui vezetésnek, még mielőtt lejár a mandátuma. A szomáliai átmeneti kormánynak idén augusztusban jár le a megbízatása. A tagállamok egyetértettek abban, hogy a szomáliai kormányt az Afrikai Unió békefenntartói tartják életben.

Salva Kiir, dél-szudáni vezető is felszólalt a csúcstalálkozón. Elmondta, dél-Szudán arra vár, hogy a nemzetközi közösség ismerje el a függetlenségről tartott referendum eredményét. A dél-szudániak 99%-a támogatta az elszakadást Szudántól. Az Afrikai Unió tagállamai egyöntetűen elismerték az eredményt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez