Intő jelek Mubaraknak

Egyiptom, Kairó – Az Európai Unió külügyi főképviselője szerint az egyiptomi nép jelzést küldött Hoszni Mubarak elnöknek. A tegnapi tüntetéseken több ezren követelték Mubarak távozását, politikai és szociális reformokat. Az utcai eseményekben hárman vesztették életüket, két tüntető és egy rendőr. A belügyminiszter szerda reggel minden megmozdulást betiltott. A tüntetéseket, akárcsak Tunéziában, a közösségi oldalak segítségével szervezik. Bár a twitter-t tegnap óta a szolgáltatóktól függetlenül blokkolják az egyiptomi hatóságok.

Több ezren vonultak az utcákra tegnap Kairóban és több más egyiptomi városban az utcára, hogy Mubarak távozását és reformokat követeljenek. A tüntetések kapcsán az Európai Unió külügyi főképviselője napközben úgy nyilatkozott, hogy az események tükrözik a nép törekvéseit a változás iránt. Christine Ashton szerint Mubarak egy olyan jelet kapott az egyiptomiaktól, amit figyelembe kellene vennie. Hasonlóképen nyilatkozott a Fehér Ház is. Az egyiptomi kormányhoz intézett üzenetében Washington azt írja, hogy: „Most lehetőség van arra, hogy olyan politikai, gazdasági és szociális változásokat vezessenek be, amelyek javítják és segítik Egyiptom fejlődését”.

A kora esti órákra újabb tüntetés várható Kairóban és Egyiptom szerte, annak ellenére, hogy reggel a belügyminiszter minden megmozdulást betiltott. Az országban továbbra sem lehet elérni a Twitter-t, mert a hatóságok a szolgáltatóktól függetlenül blokkolják az webes alkalmazást.

A francia Le Monde-nak adott elemzésében Jean-Noël Ferrié Egyiptom szakértő óvatosságra inti a Mubarak-rendszer megbuktatására várókat. Nagy meglepetésnek tartaná, ha Mubarak a tunéziai elnök sorsára jutna. Azt elismeri, hogy az utóbbi 30 évben nem volt hasonló méretű tiltakozás a Nílus partján, de figyelmeztet, hogy szinte semmiben sem vethető össze az egyiptomi helyzet a tunéziaival. A párizsi kutató az mondja, 10-15 ezer tüntető legfeljebb szimbólum lehet a 14 milliós Kairóban, ahhoz viszont kevésnek tűnik, hogy valóban gyökeres fordulatot harcoljanak ki. További különbségként említi, hogy a hadsereg Mubarak pártján áll, és a kormányzat is azt a benyomást kelti az egyiptomiak többségében, hogy valóban az ország érdekében dolgozik. Az ellenzék szerepéről úgy vélekedik, hogy valós mozgósító ereje a Muzulmán Testvériség mozgalomnak lehet, de ők rendkívül óvatosak, hiszen Egyiptomban a vallási alapú politizálás tiltott. Ezen túlmenően pedig nem biztos, hogy az iszlamista párt szimpatizál a jórészt liberális elveket valló tüntetőkkel.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez