Képregényes Kinshasa

Kongói Demokratikus Köztársaság, Kinshasa – Elkészült a Kongó új korszakát bemutató képregény. A „Congo 50″ elnevezésű kötetben a függetlenségtől napjainkig rajzolták meg Kongó történelmét. A történetek főleg Kinshassa utcáin játszódnak. Így az amerikai szuperhősök New Yorkja, Tintin brüsszeli nyomozásai és a manga Tokiója után egy afrikai főváros is bekerült a képregény-városok közé.

Poros utak, szörnyű közlekedési káoszok, utcagyerekek, a mindennapok Kongója. Ez mind szerepel a „Congo 50″ elnevezésű képregénygyűjteményben, amely az ország történelmét meséli el a függetlenségétől kezdve. Érdekessége, hogy ugyanúgy megjelennek benne a menekült táborokban történt mészárlások, mint az átsörözött és áttáncolt éjszakák. A szerzők úgy gondolták, hogy a képregényen keresztül még többen megismerhetik az ország történelmét. Sőt olyan eseményeket is elmesélnek benne, amelyeket esetenként még a helyi lakosok sem ismernek.

A „Congo 50″ képi világa leginkább a múlt század 70-es éveinek francia és belga képregényeinek vizuális kultúráját tükrözi. A világban már elavultnak számító képi kultúra Kanada elismert rajzolójának is szemet szúrt. Ezért Guy Delisle néhány kongói szerzőt meghívott a Kin Anima Bulles nemzetközi kiállításra. Itt a képregények új stílusirányzataival ismerkedhettek a kongói alkotók, tapasztalataikat pedig otthoni kollégáikkal is megoszthatják.

A legtöbb kongói képregény az ország mindennapi életéről szól. A családi ügyektől kezdve a színes zenei életen keresztül, természetesen az erőszak is megjelenik a történetekben, hiszen a lakosságnak az elmúlt 15 évben folyamatos háborúkban volt része.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez