Rendezési kísérletek Tunéziában

Tunézia,Tunisz – Letette a hivatali esküt Tunézia új , ideiglenes elnöke. Foued Mebazaa korábban a házelnöki teendőket látta el, és az Alkotmányügyi Tanács kérte fel átmenetileg államfőnek. A döntésre azért volt szükség, mert így jogilag is megszüntették a bukott elnök, Ben Ali visszatérések lehetőségét. Az ország új vezetője nemzeti egységkormányt kíván létrehozni, amelyben valamennyi jelentős politikai erő képviselteti magát.

Az elmúlt éjszaka viszonylag csendesen telt Tunéziában, komolyabb összecsapásokról nem érkeztek jelentések, a BBC is csak szórványos lövöldözésről számolt be Tuniszból. A fővárosban péntek este rendeltek el éjszakai kijárási tilalmat, de szombatra virradóra a feldühödött tömeg több helyen összecsapott a rendőrséggel és a katonasággal. A randalírozók fosztogattak, törtek-zúztak, megtámadták az elmenekült elnök érdekeltségébe tartozó üzleti vállalkozásokat. A BBC azt jelentette, hogy szombatra virradóra két ember meghalt, őket feltehetően a katonák lőtték le a belügyminisztérium épületénél. A fővárosban a hadsereg biztosítja a rendet, elemzők nem zárják ki, hogy elhúzódó politikai válság esetén a katonaságnak fontos szerep juthat a rendezésben.

A legsúlyosabb incidens Monastir városában történt, ahol eddig ismeretlen körülmények között tűz ütött ki egy börtönben. A tűzvészben 42 rab életét vesztette. A zavargásokat kihasználva Tunézia több börtönéből is tömegesen szöktek meg az elítéltek.

A politikai egyeztetésekről, az egységkormány megalakítását szolgáló tárgyalásokról egyelőre nincsenek hírek. A tunéziai alkotmány értelmében Ben Ali lemondása és távozása miatt 60 napon belül kell kiírni az elnökválasztást. A környező országok vezetői közül elsőként Líbia első embere értékelte a tunéziai eseményeket. Kadhafi súlyos veszteségként értékelte az államfő bukását, és kijelentette, hogy továbbra is Ben Alit tekinti Tunézia legitim elnökének.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez