Az iszlámista Muzulmán Testvériség után a liberális, világi párt a Wafd is bejelentette, hogy nem vesznek részt a második fordulóban. Döntésüket azzal idokolják, hogy szerintük az első fordulóban, a kormányzó párt csalt. A liberálisok egyik politikusa azt mondta, hogy hatalom óriási erővel próbálta rábírni a pártot az indulásra, de Sayyed al-Baddawi hajlíthatatlannak bizonyult és kijelentette: „Nem leszünk partnerek a hamisításban.”
A két fajsúlyosabb ellenzéki erő visszalépése azt eredményezi, hogy Mubarak pártjának csak súlytalan, kispártokkal kell versenyeznie.
A helyzetet elemző szakértők megállapítják, hogy a visszalépések és az általuk előre vetített gyakorlatilag ellenzék nélküli parlament, olyan monopol helyzethez juttathatja Mubarak elnököt, amely hitelességi problémákhoz vezethet a 2011-es elnökválasztáson.
„Az ellenzék visszalépése erősíti a hitelességi válságot. Azt üzeni, hogy az ellenzék nem bízik a rendszerben. Ez számottevő károkat okozhat a Nemzeti Demokrata Pártnak és Mubarak elnöknek is” – vázolta a közeli jövőt Amr Hamzawi a Carnegie Alapítvány elemzője. Hamzawi szükségesnek tartja, hogy a rendszerben legyen ellenzéknek, mert ezen múlik a parlament legitimitása. Hassan Nafaa, a független Al-Masri al-Yom napilap szerzője úgy nyiltakozott, hogy “ami az első fordulóban történt, bizonyítja, hogy a hatalmon lévő párt, ” fel akarja vásárolni az egész piacot” és ehhez, ha kell csal”.
A Nemzeti Demokrata Párt ezzekkel szemben állítja, semmiféle hitelességi kérdés nem merülhet fel, hiszen a parlamenti és az elnökválasztás más természetű politikai esemény.