Az egyiptomi parlamentben 508 helyet szerezhetnek meg a pártok a választásokon. Tíz képviselőt pedig az elnök jelöl ki. Hoszni Mubaraknak eddig mindig megvolt a kétharmados többsége, az ellenzéki pártok nem sok vizet zavartak.
Az arab világra most különösen jellemző vallási alapú politizálás erősödésével azonban az arányok megváltozhatnának. Veszthetne erejéből a nyugaton többé-kevésbé elismert Nemzeti Demokrata Párt és a szekularizáció is visszafordítható lenne. A hatalom a legveszélyesebbnek a Muzulmán Testvériség pártját tartotta, amely vallási alapon szerveződik. Az iszlamista párt a szavazatok 30 százalékra számított, ez 50 százalékos növekedés lett volna a legutóbbi 2005-ös eredményéhez képest. A jó eredményben annak ellenére is bízhatott, hogy a vallási alapú pártok nem indíthattak jelölteket, így a Muzulmán Testvériség politikusai függetlenként szálltak be a küzdelembe.
Az első fordulót megelőzően az egyiptomi rendőrség, és a belbiztonsági erők egyre másra vittek el, gyanúsítottak meg ellenzéki jelölteket, politikusokat, aktivistákat. Ennek következményeként az ellenzéki erők súlyos vereséget szenvedtek, bár szerintük a szavazás nem volt tiszta. Több egyiptomi civil megfigyelő is beszámolt csalásra utaló jelekről és a szavazást kísérő erőszakos cselekményekről. Kívülről nézve pedig valószínűsítheti a szándékos manipulációt az is, hogy megtiltották független külföldi megfigyelők részvételét a voksoláson.