Rohamosan terjed a szegénység

Svájc, Genf – Egyre gyorsuló ütemben nő a szegénység a Földön. Egy friss ENSZ jelentés arra figyelmeztet, hogy az elmúlt négy évtizedben megduplázódott a szegény országok száma. Aggodalomra ad okot a nemzetközi szervezet szerint az is, hogy a mély szegénységben élők száma is szaporodik.

 

Negyven éve 25 szegény országot tartott nyilván az ENSZ kereskedelmi és fejlődési szervezete (Cnuced). A most nyilvánosságra hozott beszámoló már 49 országot sorol fel. A statisztika riasztó, állapítják meg a jelentés készítői. Tovább rontja a képet, hogy a szegénység az Afrikai kontinensere koncentrálódik, több mint 30 ország került fel innen a listára. A szerkesztők kimondják azt is, ami már évek óta valószínűsíthető volt, hogy a szegény államok esetében alkalmozatott fejlesztési modell megbukott. Supachai Panitchpakdi a jelentésről tartott sajtótájékoztatón elismerte, hogy a kereskedelmi alapon, vagyis fogyasztásbővítéssel járó fejlesztés politikai nem alkalmas a szegény országokat kihúzni a gödörből.

A jelentés ezzel együtt figyelmeztet arra is, hogy a mély szegénységben élők száma is a kétszeresére nőtt 1980 óta. A legrosszabb időszak 2002 és 2007 között volt, ekkor évente 3 millióval nőt a kilátástalan helyzetben tengődök száma, pedig a gazdasági növekedés világátlga 7 százalék volt. A friss adatok szerint megközelítőleg félmilliárdan élnek szegénysorban a világon, ez a teljes népesség nagyjából 8 százaléka.

Az adatok szerint a beismerten rossz kereskedelem és fogyasztás alapú gazdasági fejlesztés teljes import, legfőképp élelmiszerimport, függőségbe taszította a szegény országokat. 2002 után 6 év alatt 9 milliárdról 23 milliárd dollára nőtt az importjuk értéke

Ráadásul ezeknek az országoknak egyoldalú a belső gazdaságuk, szinte hiányzik a belső megtakarítás és az ásványkincseiket is alacsony hatékonysággal hasznosítják.

A jelentés összeségében egy új gazdaság fejlesztési szerkezet kialakítását tartja szükségesnek a fejletlen államok megsegítésére, de ennek részletei még láthatatlanok.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez