Egy vérengzés krónikája

Budapest – Új rovattal bővül az Afriport kínálata. Híreink mellett ezentúl rendszeresen olvashatnak biztonságpolitikai elemzéseket Afrika forrongó válsággócairól. Sorozatunk első részének témája Szudán, a szerző Besenyő János őrnagy, ZMNE doktorandusz

Az elmúlt években nagyon sok újságcikkben szerepelt az afrikai kontinens egyik országa, Szudán, ahol évtizedek óta véres belháborúkat vívnak egymással az arab és afrikai származású népcsoportok. A magyar sajtóban sokáig csak a muzulmán és keresztény közösségek együttélésének nehézségei, a modern korban már anakronisztikusnak tűnő rabszolga kereskedelem, a fegyver és kábítószer csempészet, vagy néha egy-egy érdekes cikk jelent meg a magyarabokról. Aztán egyre többet lehetett hallani az ország Darfur nevű tartományáról, ahol nem vallási, hanem politikai és gazdasági okokból kifolyólag tört ki az ellenségeskedés az „őslakosok” és a szudáni kormányzat csapatai között.

Darfur, eredetileg Dár fúr (a „Fúr nép otthona”) egy régió Szudán nyugati részén, amely a Közép-afrikai Köztársasággal, Líbiával és Csáddal határos. Darfur területe 493180km², ez körülbelül akkora, mint Franciaország. Ennek nagy részét egy száraz fennsík és a Dzsebel-Marra hegység teszi ki, amely 3000 m magasra nyúlik. A néhai szultanátus területén, amelyet a britek 1917-ben csatoltak Szudánhoz, három tartományt hoztak létre 1989.-ben a katonai puccsot követően Omar El-Bashir tábornok utasítására. Ezek, Garb Dárfur (Nyugat-Darfur), központja El-Genina, Dzsanúb Dárfur (Dél-Darfur), központja Nyala és Samál Dárfur (Észak-Darfur), központja El-Fasher.

015a_copy

Darfur népessége kb. 7,4 millió főre tehető. A gazdaság főleg mezőgazdaságon alapul, gyümölcsöt, dohányt, és gabonát termelnek. Főbb nyelvek: arab, beigo, daju, erenga, fongoro, fulbe, fur, kujarge, massalit, sinyar, tama és zaghawa

Darfur 2003-ban véres összecsapások színhelyévé vált, ahol az arabok uralta szudáni kormányzat áll szemben két afrikai felkelő csoporttal, a Szudáni Felszabadító Hadsereggel (Sudan Liberation Army, SLA) és az Igazságosságért és az Egyenlőségért Mozgalommal (Justice and Equality Movement, JEM), akik megvádolták a kormányzatot, hogy előnyben részesítik az arabokat az afrikaiakkal szemben. Miután évekig sikertelenül próbáltak tárgyalásokkal célt érni, a fekete népcsoportok fegyvert fogtak a khartoumi kormányzat ellen.

Erre a hatalom, bombázásokkal, katonai és rendőri alakulatok, majd pedig a dzsandzsavid milíciák (fegyveres, arab lovasok) bevetésével válaszolt. A dzsandzsavídokat az emberi jogok súlyos megsértésével vádolják, amibe éppúgy beletartoznak a tömeggyilkosságok, mint Darfur nem arabok lakta népességének kifosztása és a nők megerőszakolása.2004 tavaszán már több ezer ember vesztette életét, és százezrek kényszerültek elhagyni az otthonukat, a környéket sújtó humanitárius katasztrófa miatt. Azonban az irreguláris arab csapatok továbbra is fosztogattak, és ekkor már a Csádban felállított menekülttáborokat is megtámadták.

007b013b

Sokan azt állítják, hogy a konfliktusnak vallási okai vannak, hasonló módon, mint Dél-Szudánban, ahol a khartoumi arab vezetésű kormányzat tűzzel-vassal fellépett a keresztény és animista „afrikai” származású törzsek, népcsoportok ellen. Azonban a Darfurban élő emberek szinte mindegyike muszlim (egyedül az Abu Shok néven ismert menekülttáborban találtam egy protestáns templomot, ahol alig 100-150 keresztény gyakorolja a hitét). A szudáni kormány tagjai és a dzsandzsavid milíciák tagjai is szintén muszlimok. Ennek ellenére a kormányerők és az arab milicisták sok helyen kifosztják, majd lerombolják a mecseteket, imámokat öltek meg, és meggyalázták a Koránt. Például Nyugat Darfur csak egy térségében a Human Rights Watch által dokumentáltan legkevesebb 62 mecsetet romboltak le a szudáni kormányzat és a dzsandzsavid csapatok fegyveresei a 2003. év vége és 2004. év eleje között végrehajtott támadások során. Emellett persze Darfur különböző részeiben történtek hasonló támadások.

Mások szerint a konfliktus egyik fő oka a korábban évszázadokon keresztül független államként létező Darfurban élő nemzetiségek nagy száma. Ugyanis sok különböző etnikai csoport él Darfurban, és mind használja a saját nyelvét és gyakorolja a szokásait. A lázadó csoportok a fegyvereseiket három nagyobb etnikai csoportból toborozzák: a Fur, a Zaghawa és a Massalit. Az ezekhez a törzsekhez tartozókat Szudánban nem tekintik arab származásúaknak. Ezzel szemben a dzsandzsavid milíciák tagjait legfőképpen a kis létszámú arab nomád törzsekből toborozták. Ezeknek a törzseknek történelmi okok miatt nem volt hozzáférése a földhöz, illetve az arabok közül sokan csak az 1960-1980-as csádi polgárháború eredményeképpen telepedtek le, az akkor még biztonságosabbnak tartott Darfurban. Történelmileg ezek a csoportok békésen éltek egymás mellett, és vezetőik, vagy a gyarmati vezetés közbenjárásával (Darfurt csak az I. Világháború során szállták meg az angolok, majd Szudánhoz csatolták, és amikor az függetlenséget kapott, a korábbi gyarmatosítók „elfelejtették” a darfuriak korábbi függetlenségét is visszaadni) higgadtan megvitatták a fizettséget a rongálásokért és veszteségekért, valamint az eltulajdonított vagyontárgyakért. Az anyagi eszközök fölötti összeütközések ellenére létezett beházasodás az etnikai csoportok között. Ezen felül nagyszámú arab közösség él Darfurban, akiknek ez a saját szülőföldjük, és több száz éve itt élnek. Ilyen törzs a darsai, akik például egyáltalán nem vettek részt az összecsapásokban, és egyforma távolságot igyekeznek tartani a konfliktusban érintett erőktől. Éppen ezért, sokan nagyon leegyszerűsítik a jelenlegi helyzetet, amikor a darfuri események okaként az afrikai-arab konfliktust illetve a földművelő-nomád életmód konfliktust jelölik meg. Habár az eddig említett okok mind megtalálhatóak a konfliktusban mégsem ezek jelentik az igazi problémát.

002c004c

2004. április 8.-án a szembenálló felek, nemzetközi nyomásra, fegyverszünetet kötöttek. Rajtuk kívül a megállapodást Csád és a nemzetközi közösség képviselői is szignálták. A fegyverszünet április tizenegyedikén lépett életbe, ám azt mindkét oldalról többször is megszegték. Ugyanekkor az ENSZ határozatban kérte fel az Afrikai Uniót egy békefenntartó misszió megszervezésére. A misszió létrehozásába, a nemzetközi közösség fokozódó nyomására, a szudáni kormány és az ellenzéki szervezetek is beleegyeztek. A misszió megalakulásakor (AMIS-I.) 138 katonai megfigyelő és egy 195 fős biztosító egység kezdte meg Darfurban a szolgálatát. A misszió létszámát még az év októberében bővítették (AMIS-II), így az év végére 686 katonai megfigyelő, 815 rendőr és 1700 fő fegyveres katona szolgált Szudánban. Azonban az afrikai politikusok hamar felismerték, hogy még ezzel az erővel is képtelenek a Franciaországnyi méretű területet kontrolálni. Részben ezért, részben pedig azért, hogy az AU első önálló béke-fenntartó missziója nehogy csődöt mondjon, a kontingens létszámának mielőbbi növelését határozták el (2005. március 19. Addis Abeba-i értekezlet). A döntésnek megfelelően 2005 szeptemberére a misszió lét-száma elérte a 7731 főt (6171 katona és 1560 rendőr). A békefenntartó műveletbe az Európai Unió és a NATO is küldött katonai tanácsadókat, köztük magyarokat is (Kajári Ferenc őrnagyot és jómagamat). Az AU vezetői azonban 2006.-ban a misszió létszámát (AMIS-IIE.) további 4 000 fővel kívánták növelni, ez azonban a csapatokat küldő államok vonakodása és a pénzügyi fedezet hiánya miatt meghiúsult. Az AMIS majd pedig a missziót átvevő UNAMID (United Nations-African Union Mission in Darfur) képtelen volt pacifikálni a területet, ezért ott a mai napig harcok zajlanak. A becslések szerint több mint 300.000 ember vesztette életét és legkevesebb 3 milliónak kellett elhagynia a lakóhelyét.

Az ENSZ már korábban is felhívta a figyelmet a darfúri válságra, és kiemelt prioritásként határozta meg a problémát hosszútávon megoldó határozat megszületését a Biztonsági Tanács és a két egymást követő ENSZ-főtitkár számára. A politikai megoldásra való törekvésen túl az ENSZ partnereivel közösen nyújtja a legtöbb segélyt Darfur, valamint a csádi és közép-afrikai köztársaságbeli menekülttáborok számára.

Az Afrikai Unió (AU) védnöksége alatt, valamint az ENSZ és partnereinek támogatásával létrejött Darfúri Béke megállapodást (Darfur Peace Agreement) 2006. május 5-én írták alá. A Világszervezet emellett logisztikai és műszaki segítséget biztosított az AU által 2004 óta Darfurba küldött megfigyelők számára, valamint terveket dolgozott ki és hajtott végre a többdimenziós békeművelethez, illetve a közös ENSZ-AU „Hybrid Force” létrehozásához.

005d009d

A 2006. november 16-i addisz-abebai magas szintű találkozón született döntésnek megfelelően, (amelyen Kofi Annan, a volt ENSZ-főtitkár, a Biztonsági Tanács öt állandó tagjának képviselői, a szudáni kormány, valamint az AU és más, a térségben politikai befolyással bíró államok és szervezetek küldöttei, illetve az Afrikai Unió Szudáni Missziójába csapatokat küldő országok közül is néhányan részt vettek) egy AU-ENSZ közös békefenntartó erő felállítását határozták el. Szudán 2007 júniusában beleegyezését adta a kontingens telepítésébe. A kontingens 2008. január 01.-én kezdte meg hivatalosan a működését, úgy hogy a Darfurban tevékenykedő afrikai csapatokat beolvasztotta a saját szervezetébe. Sajnálatos módon, az ENSZ békefenntartói sem értek el nagyobb sikereket, mint az AU, naponta szembesülni kényszerülnek az anyagi és logisztikai utánpótlás elégtelenségével, a szudáni kormányzat, sőt sokszor az általuk védelmezni próbált helyi lakosság velük szembeni ellenséges hozzáállásával is.

A nehézségek ellenére az ENSZ humanitárius szervezetei vezetik a világon a jelenlegi legnagyobb szabású segélyakciót, amely a körülbelül 4.2 millió, a darfúri válság sújtotta emberen próbál segíteni. Ezek közül 2.5 millió ember kényszerült elhagyni otthonát Szudánon belül, míg 236 ezren a csádi menekülttáborokban élnek. Darfur több mint 650 millió dollár segélyre számíthat idén. Az ENSZ 13 ügynöksége, a Vöröskereszt és a Vörös Félhold, valamint 80 civil szervezet jóvoltából több mint 12 000 humanitárius dolgozó tevékenykedik a régióban, a bajba jutottakon segítve. Az elmúlt évek során ez a humanitárius tevékenység emberek százezreinek életét mentette meg. A halálozási szintet sikerült a kritikus szint alá, illetve az általános alultápláltságot felére csökkenteni a 2004 közepén tetőző válság akkori állapotához képest, és a darfuriak közel háromnegyede ma már egészséges ivóvízhez jut. Azonban az elmenekült lakosság jelentős része továbbra sem mer hazatérni, ők inkább a menekülttáborokban próbálnak az egyre nehezebb körülmények között boldogulni. Az hogy mikor lesz igazi béke Darfurban, nagymértékben függ attól, hogy mennyire stabilizálódik Szudán, és hogy a 2011-ben esedékes dél-szudáni népszavazás eredményeképpen kettészakad-e az ország vagy sikerül annak egységét megőrizni.

008e010e

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez