Rács mögött a csaló menedzserek

Zimbabwe, Harare – Őrizetbe vettek hat magas rangú hivatalnokot Zimbabwében, mert a gyanú szerint csalással jutottak bányászati engedélyhez az évek óta vitatott Marange-i gyémánt bányákban. Az őrizetbe vettek között van Dominic Mubaiwa, az állami tulajdonú Zimbabwei Fejlesztési és Bányászati Vállalat vezérigazgatója és Lovemore Kurotwi a zimbabwei, de dél-afrikai kézben lévő Canadile Miners cég vezetője.

A zimbabwei kormánylap, a Herald értesülése szerint a gyanúsítottak kijátszották a kormányt és hamis papírokkal szerezték meg a bányászati engedélyt. Úgy tudni a csalók azt hitették el, hogy egy dél-afrikai cég 2 milliárd dollár értékű befektetésre készül Zimbabwében. Hogy súlyt adjanak a szavuknak, megszervezetek egy álüzleti utat Dél-Afrikába. Erről visszatérve hamis jelentést írtak a leendő befektető, a BSGR üzleti kapacitásairól. A bányászati engedély kiállítása után több céggel kötöttek partneri szerződéseket és a láncnak a végén létrejött a Candile Miners társaság, amely végül valóban működtette volna a gyémántbányát. Csakhogy ebből a rendszerből egyetlen dolog hiányzott: a pénz. Ezért 1,5 millió dolláros hitelt vettek fel az egyik helyi banktól, ami a lebukásukhoz vezetett.

A Marange gyémánt bánya
Az elmúlt hat év egyik legígéretesebb gyémántmezőjének tartják Afrikában. A terület feletti felügyeletet 2008-ban a zimbabwei hadsereg vette a kezébe. Emberi jogi szervezetek szerint több tízezernyi gyémántkeresőt zavartak el, közülük 200-at meg is öltek. Egy éve az ENSZ égisze alatt működő Kimberley-folymat felfüggesztette a bánya működését, mert illegális gyémánt szállítmányok kerültek felkelőkhöz és háborús övezetekbe. Az ENSZ hét hónapja újra engedélyezte a bányászat folytatását, de rendkívül szigorú felügyelet alatt.

A Kimberley-folyamat
A Kimberley-folymat egy, az ENSZ égisze alatt futó tanúsítvány rendszer. Az a célja, hogy illegális gyémánt ne kerüljön a piacra, mert ezek legtöbbször polgárháborús helyekről származnak, és a bevétel a fegyveresek pénzét gyarapítja. A Kimberley-folyamathoz 2003-ban három tucat ország csatlakozott, most csaknem 70 ország vesz benne részt. Ezek az országok vállalják, hogy az általuk megvásárolt gyémántok eredetét, kereskedelmét pontosan dokumentálják.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez