Vállalkozói tapasztalatok, kultúra – I. Kongó Klub

Ki hinné, hogy vannak olyan magyar honfitársaink, akiknek prosperáló sertésfarmjuk van Kelet-Kongóban vagy a kongói mongók és legák eposzainak fordításával, feldolgozásával foglalkozik.
 

Az I. Kongó Klubon olyan személyek találkoztak össze, akik valamilyen módon Kongóhoz kötődnek. Fónagy Ádám, az 1000 bringa Afrikának projekt főszervezője bár jelenlegi akciója keretében Maliba gyűjti a bringákat, Kongó iránt is érdeklődik. Biernaczky Szilárd a kongói népek szájhagyományaival foglalkozik, és az afrikai hagyományos zenék megismerésének fontosságára hívta fel a résztvevők figyelmét. Reisinger Dávid operatőr kongói filmjeiről mesélt. Például a Shégék című dokumentumfilmjéről, amelyet kinshasai utcagyerekekről forgatott. Juhász Péter Gergő, a gödöllői Szent István Egyetem trópusi mezőgazdasági szakán végzett. Tudását először Malawiban, majd Kongóban próbálta gyakorlatba ültetni, a ‘not donation, cooperation’ elgondolás szellemében. Kelet-Kongóban sikeres sertésfarmot hozott létre. “Mindenképpen érdemes kimenni tájékozódni, mielőtt bármibe belefog az ember.”- tanácsolja vállalkozó szellemű követőinek Péter. Kiemelte továbbá, hogy rendkívül fontos lenne olyanokat is kiküldeni, akik ismerik a kultúrát. A sikeres vállalkozás egyik alapeleme lehet, hogy jól ismerje azt a társadalmi-kulturális kontextust, amelyben működni szeretne.

Kiss Virág, az Afrikai-Magyar Egyesület által meghirdetett Háború Gyermekei Segélyakció keretében már háromszor járt a konfliktus sújtotta Kelet-Kongóban. Kétszer a Háború Gyermekei Segélyakciót, egy ízben pedig egy sátorponyva akciót koordinált. “1000 darab sátorponyvát osztottunk szét Kiwanja menekülttáborban. A menekültek azt mesélték, hogy éhesen lefeküdni, az még elviselhető valahogy. De a nedves, nyirkos földön aludni, elviselhetetlen.” – osztotta meg velünk tapasztalatait Virág.

A kongói származású Raymond Irambo (képünkön), AHU-tag a kongói diaszpóra egyedüli képviselőjeként jelent meg az alkalmon, bár a szervezők értesítették azokat a kongóiakat, akiknek ismerték az elérhetőségét. Irambo hangsúlyozta, hogy további erőfeszítéseket kell tenni, hogy több kongói jelenjen meg a II. Kongó Klubon,amelyet 2010 decemberére terveznek a szervezők.

Az est végén Szilasi Ildikó Hermina, az esemény koordinátora számolt be kongói munkásságáról, hat éves elméleti és két éves kongói tereptapasztalatáról. Jó hírként közölte, hogy a Torday-Kongó Projekt keretében létrejövő Kongó, Torday Emil nyomában című könyv várhatóan november közepére jelenik meg. Ahogy Ildikó példája mutatja, doktori disszertáció is indokot adhat kongó téma választásra. A szakértő tézisét a kongói tárgyi kultúra változásáról készíti.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez