A magas aranyáraknak és a rendelkezésre álló fémdetektoroknak köszönhetően aranylázban él a térség. Az elmúlt két évben több ezer aranyásó érkezett a meggazdagodás reményébe a területre. Több hír is megjelent már khartoumi lapokban, amelyek halálos bányabalesetekről számoltak be, de ezek főleg névtelen forrásokból származtak. A fővárosba viszont rendszeresen érkeznek aranyásók északról, hogy az aranyukat eladják.
“Az elmúlt két évben az aranyásók hozzánk jöttek, hogy eladják az árujukat” – mondta el Mahdi az AFP-nek. ” Általában 100-250g, de van, amikor még kilónál is többet fémet hoznak. Itt, Khartoumban, van az embereknek pénzünk, hogy megvegyék az aranyat, de máshol azt nem tudják megfizetni.”
Az arany jelenléte nem meglepő a térségben, mivel a régészek felfedezetek egy hatalmas, ókori arany feldolgozó központot , és egy temetőt a Nílus folyó mentén, észak-Szudánban. Valószínűsíthető, hogy a feltárt ókori romok a núbiai királysághoz tartoztak. Geoff Emberling, a chicagói Kelet Intézet vezetője a National Geographic újságnak elmondta, hogy Núbia híres volt az arany fedezetéről. Bruce William szerint mind a mai napig hagyományos tevékenységnek minősül az aranyásás a területen.
forrás: AFP