Híres magyarok Afrikában – Dr.h.c.Dr. Nagy Endre

Miért feledkeztünk el azokról a múlt századi magyarokról, akik akár felfedezték Afrikát, akár csak közelebb hozták azt Európához, hozzánk; vagy csak egy új otthonra leltek a szavannákon, vagy az őserdők melletti tavak partján?

 

Dr.h.c.Dr. Nagy Endre

(1913-1994)

Őszöny született, majd Keszthelyen érettségizett, Pécset kapott jogi diplomát, majd doktorátust. Később vadászmester Németországban, majd áttelepül Tanzániába, ahol Európai állatkerteknek fog be vadakat.

1944-ben házasodik meg, felesége báró Hatvany Alexandra, akivel élete hátralévő idejét tölti, ám házasságuk miatt bebörtönzik a Horthy-rendszerben, majd a kommunista hatalomátvétel során – szakmai tudásának köszönhetően – az állami vadászatok főnökévé, vezetőjévé nevezik ki. 1952 után azonban menekülni kényszerül, Németországban állapodik meg, a Frankfurt melletti Opel Zoo egyik vezetője, majd az 1954-es düsseldorfi vadászkiállításon szintén kulcspozíciót foglal el. Kiköltözéséig három gyűjtő utat szervez a kontinensre.

1958-ban végleg áttelepül Tanzániába, ahol hatalmas birtokot vásárolt abból a pénzből, amit a németek fizettek ki neki, a II. világháború idején elrabolt festmények után, amely a nagypapa, Hatvany Ferenc páratlan értékű gyűjteményébe tartoztak.  A birtokból, ahol szafarikat szervez, majd további állatkertek megbízásából tartja fenn magát és családját.

Évek múltán az ország egyik legismertebb fehér vadásza, állatkert- és vadaskert-alapító, az afrikai vadászkultúra európai mintára történő átformálója Kilimandzsáró és Meru vulkán vadászterületein, ahol egyben vadászati főnök is.

Az 1971-es budapesti Vadászati Világkiállítás egyik értelmi szerzője, amelyen a tanzániai pavilon vezetőjeként vesz részt.

Vadászati és néprajzi gyűjteményének nagy részét 1984-ben Balatonedericsre, családi kúriájába hozza haza, amely azóta élő állatvilággal körülvéve, mint múzeum működik.

Halála után immár négy vadásztársaság, valamint a balatonedericsi általános iskola vette fel a nevét, Tanzániában pedig egy 1981-ben róla elnevezett tó teszi nevét halhatatlanná. Hamvait Balatonedericsen és Tanzániában helyezték örök nyugalomra

A Dr. Nagy Endre-emlékéremből évente három személyt jutalmaznak. Azok kapják, akik őrzik és ápolják a nagy vadász emlékét, a vadászati kultúrát és a természet védelme érdelében maradandót alkotnak.

(Visited 46 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez