A világ Mubarak egészségi állapotát figyeli

Bár a hivatalos szervek cáfolnak, egyre több jel utal rá, hogy valóban baj van. Az utódlás kérdése pedig nem csupán belpolitikai ügy.

Az egyiptomi elnök július közepén találkozott az izraeli kormányfővel, Benjamin Netanjahuval, aztán az amerikai elnök közel-keleti külön-megbízottját, George Mitchellt fogadta, majd Mahmud Abbásszal, a Palesztin Hatóság vezetőjével tanácskozott. Vagyis hát a 82 éves Hoszni Mubarak aktívan dolgozik, látszólag ereje teljében van.

De állítólag csak látszólag. Amerikai és nyugat-európai hírszerzési források szerint ugyanis az egyiptomi vezető végstádiumba érkezett gyomor- és hasnyálmirigyrákban szenved. Sajtójelentések szerint július elején egy franciaországi kórházban kezelték, márciusban pedig Németországban járt, ahol hírek szerint epehólyagműtétet hajtottak végre rajta.

Sokak szerint a Mubarak-fiú lehet az utód

Az amerikai The Washington Times című napilap meg nem nevezett közép-európai hírszerzési forrást idéz, akinek becslései szerint Mubarak egy éven belül halott lesz, nem éli meg már a jövő év szeptemberére tervezett elnökválasztást sem. Idézi a lap Steven Cook, politikai elemzőt is, aki a washingtoni Külkapcsolatok Tanácsa egyiptomi szakértőinek egyike. Cook májusban járt Kairóban, s mint elmondta, egyiptomi partnerei eléggé borúsan ítélték meg Mubarak egészségi állapotát, csaknem mindenki azt jósolta, hogy az elnöknek maximum egy-másfél éve lehet hátra a földi árnyékvilágban.

Az amerikaiak különösen árgus szemmel figyelik az egyiptomi vezető egészségi állapotát; Hoszni Mubarakot ugyanis a változékony közel-keleti helyzet kifejezetten stabilizáló tényezőjének tartják, s az esetleges kairói őrségváltás aggodalommal tölti el a politikai döntéshozókat.

Az Országos Hírszerzési Tanács és az Egyesült Államok Központi Főparancsnoksága hírszerzési elemzőket kért fel a szerintük várható Mubarak-utáni helyzet forgatókönyveinek felvázolására. Ugyanakkor a State Department (az amerikai külügyminisztérium) szóvivője, P. J. Crowley azt közölte: az amerikai kormányzat nem foglalkozik a Mubarak utáni helyzettel, Hoszni Mubarak változatlanul Egyiptom elnöke, s Washington továbbra is rá és kormányára támaszkodik a közel-keleti biztonság és stabilitás megteremtésében.

Hoszni Mubarak Anvar Szadat 1981-es meggyilkolása után lett a nílusi ország vezetője. Szadat helyettese, azaz alelnök volt, korábban pedig a légierő pilótája (aki egyébként az 1973-as háború légvédelmi parancsnoka volt). Szükségállapot kihirdetésével kormányozza országát, s a szükségállapotról szóló törvényt az idén májusban ismét meghosszabbították, két évre.

Nevéhez fűződik az Izraellel 1979-ben megkötött „hideg béke” megerősítése, s a 90-es években, az úgynevezett közel-keleti békefolyamat (magyarán: a palesztin-izraeli tárgyalások sorozata) idején az Egyesült Államok értékes szövetségesévé vált. Az Arab Liga regionális csúcsértekezletein rendre felemelte hangját a leghevesebb Amerika-ellenes áramlatok, vélemények, állásfoglalások ellen, ugyanakkor sikerült helyreállítania Egyiptom vezető szerepét az arab világban. (1989-ben újra fel is vették az Arab Liga tagországainak sorába.)

2007-ben áterőltetett egy új törvényt, miszerint elnökválasztáson csakis olyan személyek indulhatnak jelöltként, akik már legalább egy éve politikai párt vezetőiként bizonyítottak. S jóllehet, Mubarak mindig visszautasította, hogy utódot jelöljön ki, ezt az alkotmány-kiegészítést sokan mégis akként vélelmezik, hogy kifejezetten az egyik fia érdekében született meg: hogy lehetővé tegye a 47 éves Gamal Mubaraknak az elnökjelöltséget. (A Mubarak-fiú üzletember, egy pénzügyi tanácsadó cég vezetője, és a kormányzó Nemzeti Demokrata Párt befolyásos politikai bizottságának a feje.)

Gamal Mubarak esetleges vetélytársaként – potenciális elnökjelöltként – egyébként egyre gyakrabban emlegetik a Nílus partján Omar Szulejmánt, a hírszerzés főnökét és Mohamed el-Baradeit, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség volt vezetőjét is.

Forrás: Heti Válasz

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez