A beszámoló szerint a gazdaságilag gyenge országokba irányuló külföldi befektetetések csökkenése különösen aggasztó annak tudatában, hogy ezek az országok milyen nagy mértékben függenek a külföldről érkező beruházásoktól.
A gazdasági válság hatásait még mindig érezni, 2009-ben a külföldi befektetések is nagyon megcsappantak szerte a világban. Az UNCTAD beszámolója szerint a 2008-as 16%-os visszaesést követően 2009-ben újabb 37%-os csökkenést (mintegy 1 114 milliárd dollár értékben) regisztráltak.
A jelentést ismertető Malick Sané – aki a dakari Cheikh Anta Dipo egyetem tanára – szerint, ez a visszaesés, amely minden szektorban éreztette hatását, a nemzetközi vállalati felvásárlások lassulásának következménye.
A jelentés arra is rámutat, hogy a fejlődő országokban a külföldi befektetések összbevételeik 22-30%-át teszik ki. Ez az arány jóval magasabb, mint a fejlettebb országokban, ezért ezen beruházások elmaradása súlyos következményekkel járhat.
„A külföldi befektetéseket elsősorban a természeti erőforrások kiaknázására fordítják, kisebb mértékben a kézműves és szolgáltatási szektor is részesül” – áll a beszámolóban.
A 49 legkevésbé fejlett országba irányuló külföldi befektetések 14%-kal, 28 milliárd dollárral estek vissza 2009-ben, a jelentés azonban arról is beszámol, hogy 2010 első félévében gyenge javulás volt megfigyelhető.