A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank szerint a közép-afrikai ország az elmúlt évek során mindent megtett azért, hogy sikerese reformokat hajtson végre a gazdaság és a kormányzás terén. A jó hírek azon a héten érkeztek, mikor a kongóiak az országuk függetlenségének 50. évfordulóját ünnepelték.
A Kongói Demokratikus Köztársaság évente közel 300 millió dollárt fizet ki adósságtörlesztésként. A közép-afrikai államban komoly problémát jelent a folytonos erőszak és a nem megfelelő kormányzás. Becslések szerint ötmillió ember vesztette életét az „Afrika világháborújának” nevezett konfliktus során 1998 és 2004 között. Az ország sok részén még ma is tartanak a harcok.
Annak ellenére, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság rengeteg értékes ásványkinccsel rendelkezik, a legtöbb állampolgár rendkívül szegény.
Az ENSZ kongói missziója – amelyet eddig MONUC néven ismertek – 1999 óta van jelen az országban, és ma már az ENSZ kongói stabilizációs missziójaként (MONUSCO) működik. Az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun azt mondta, hogy a misszió legfontosabb feladata békét teremteni a háború sújtotta országban. A MONUSCO mandátuma 2011 júniusában jár le.
A Kongói Demokratikus Köztársaság beletartozik az IMF és a Világbank által létrehozott „súlyosan eladósodott szegény országok” néven ismert csoportba. Az adósságcsökkentési program célja, hogy segítsen ezeknek az államoknak megszabadulni az adósságaiktól.