A 7775 km hosszú, 15 km széles sávot szárazságtűrő fafajokból alakítanák ki, a Zöld Fal honlapja harminchét erre alkalmas fajt nevez meg. A projekttől azt várják, hogy a talajerózió és a szél erejének csökkentésével, valamint a víz talajba juttatása által megállítsa a sivatag további terjeszkedését. A gazdagabb termőtalaj ugyanakkor az ott élő közösségek mezőgazdaságát is fellendítené.
A terveket a szenegáli küldöttség a tavalyi koppenhágai klímacsúcson is bemutatta. Jelenleg Csádban szerveznek találkozót az Afrikai Unió képviselői, hogy az ötletnek új lendületet adjanak.
A BBC volt csádi tudósítója szerint a konferencia színhelyén, N’Djamena fővárosban már-már tragikomikussá vált a helyzet a Szahara utóbbi húsz év alatti terjeszkedése nyomán; az idősebbek anekdotákat mesélnek arról, hogyan sivatagosodott el a város területe.
A Száhel-övezet és a Szahara országai évtizedek óta szenved a csapadékhiánytól és az ebből következő elsivatagosodástól. Némely helyen már korábban is próbálkozott önálló zöldövezetesítéssel, viszont kiderült, egyedül egyik kormányzat sem képes a megfelelő pénzügyi, technikai és humán forrásokat biztosítani. Összefogásra van szükség, és a Nagy Zöld Fal projektben ezt kívánják elérni.
Forrás: Transindex