Száraz levelek ropogása követi, ahogy a szőlőtőkék egyenes sorai között lépdel. Tél van, és a szüretet leállították, hogy pihentessék a szőlőt, követve a több, mint 300 éves művelési ciklust, amely fennmaradt ebben a völgyben, Paarl Nyugat-fokvárosi részén.
Nem sok változott az impozáns hegyek és festői szőlősök képén, de a fociláz ugyanolyan magasra csap, mint az ország többi részén, és De Jager egyidejűleg ugrásszerű növekedést észlelt a világbajnokságon résztvevő országok részére eladott bor mennyiségében.
„Szerintem nagyszerű számunkra, és az egész boriparág számára ez az egész világbajnokság, és az, hogy az egész világ ide összpontosít,” – mondja De Jager a völgyre tekintve. „Szükségünk van erre, és arra is, hogy lehetőségünk legyen bemutatni a világnak, nem csak Dél-Afrikát, az itt élő embereket, nem csak a sportot, hanem ezt az oldalunkat is”
Semmi kétség, a Dél-afrikai bor hasznot húz a világbajnokságból.
Az elmúlt évtizedekben, az apartheid időszaka alatt Dél-Afrika elszigetelődése visszafogta a boripart, mind a beruházások, mind a nemzetközi terjeszkedés tekintetében, de a demokrácia hajnala óta az ország borai sokkal ízletesebbek lettek és népszerűségük egyre nőtt világszerte.
A Dél-afrikai bortermelők szerint mára felveszik a versenyt a világ többi részével, de az otthoni helyzet ennél összetettebb.
Évekig a bort a kiváltságos fehérek italának tartották. Ahogy Fairview legifjabb bortermelője, Patrick Sidyiyo elmondta: „Édesapám egy szőlészetben dolgozott, de csak sört ivott”.
Csakúgy, mint minden más Dél-Afrikában, ez is gyorsan változik. „Nálunk, Dél-Afrikában, egyre több a fekete középosztálybeli, és szerintem mára az emberek egyre kifinomultabbak. Ez is megváltozott. Felismerték, hogy a bor nem csak fehéreknek készül, hanem mindenkinek” – mondja Sidyiyo.
A jó minőségüktől függetlenül a Dél-afrikai borok nem jutottak el a világ élvonalába. Ma már nem ez a helyzet.
„Nagy a változatosság a borvidékeink között” – mondta De Jager. „Minden régiónak eltérőek a fajtái. Ez teszi őket drasztikussá és vállalkozó szelleművé”.
Sidyiyo is osztja az ország bimbózó iparága iránt érzett büszkeséget: „Nagykövetnek érzem magam, különösen, ha borról van szó”.
Forrás: CNN
Szerkesztette: Teszári Eszter