A Kenyai Vasúttársaság március 21-én kiadott közleményében 30 napot adott a helybélieknek, hogy lebontsák tákolmányaikat és elhagyják a területet, ellenkező esetben a bűnvádi eljárást kockáztatják. Az érintettek többsége Nairobi valamelyik nyomornegyedében lakik. A kormány most azt fontolgatja, hogy végrehajtsa-e a kilakoltatást, és ha igen, hogyan.
Nincsenek pontos becslések a kilakoltatással fenyegetett emberek számára vonatkozóan, bár a kenyai kormány 2005-ben végzett felmérése szerint csak Nairobiban kb. 50 ezer, vagy még ennél is több ember él a vasútvonal menti sávban, illetve ezrek használják járdaként a vágányokat. Ez a szám valószínűleg emelkedett 2005 óta.
Múlt héten emberi jogi csoportok tiltakoztak a nagyszabású kilakoltatási tervek ellen. „Az emberek már évek óta élnek itt, és művelik ezt a földet, a harminc napos határidő teljességgel elfogadhatatlan” – mondta Justus Nyang’aya, a kenyai Amnesty International igazgatója.
„Megfelelő biztosíték nélkül a tervezett tömeges kilakoltatásnak súlyos következménye lesz a vízhez, higiéniához, élelmiszerhez és iskolához való hozzáféréssel kapcsolatban, és így jó eséllyel humanitárius vészhelyzet alakulhat ki” – tette hozzá Nyang’aya. „Az ügy erőszakos kilakoltatásba fog torkollni, ami sérti Kenya – a nemzetközi emberi jogi törvények alapján – hozott rendelkezéseit.”
Emberi jogi csoportok szerint elismerésre méltó, hogy a kenyai kormány jelentős lépéseket tesz a vasúthálózat modernizálása érdekében, azonban az érintett területen élő és nem hivatalos üzleti tevékenységet folytató több tízezer ember számára „társadalmi és gazdasági katasztrófát” jelentene ez a projekt.
Eddig semmilyen átfogó áttelepítési vagy kárpótlási terv nem került nyilvánosságra, és úgy tűnik, a kormány semmilyen intézkedést sem tervez azokra vonatkozóan, akik elveszítik otthonaikat, megélhetésüket, vagyonukat, valamint társadalmi kapcsolataikat a projekt következtében.
Forrás: Afrol News
Szerkesztette: Teszári Eszter