Afrika : az Afrikai Unió a konfliktusokról és a biztonságról tart rendkívüli ülést

Burkina Faso elnöke is részt vesz az afrikai háborúkról és biztonságról szóló rendkívüli csúcson augusztus 30-ától Tripoliban, Líbiában. A líbiai elnök által összehívott csúcs a líbiai forradalom 40-dik évfordulójának előestéjén zajlik.

v:* {behavior:url(#default#VML);} o:* {behavior:url(#default#VML);} w:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}

A líbiai elnök részt akar venni a válságmegoldásban.

Burkina Faso elnöke az Afrikai Unió munkájában közvetítőként vesz részt.

Darfúr, Szomália és a Nagy Tavak vidéke szerepelnek az Afrikai Unió konfliktusokról és biztonságról szóló rendkívüli ülésének napirendjén. A darfúri polgárháború 2003 óta dúl Nyugat-Szudánban. A fegyveres konfliktus régi keletű, elsősorban a fekete lakosság és a khartoum-i központi hatalom által támogatott fehér lakosság közötti etnikai feszültségből ered. A halálos áldozatok száma több ezerre tehető, és Szudán elnökét, El Béchir-t a nemzetközi bíróság emberiesség elleni bűntettekért körözi. Burkina Faso a térségbe küldött egy katonai kontingenst, hogy segítse az ENSZ és az Afrikai Unió békefenntartóinak munkáját. Djbril Bassolé volt külügyminiszter az ENSZ közvetítőjeként vesz részt a békefolyamatban.

A megfigyelők 300 ezerre becsülik a Szomáliát szétszakító, 1991 óta tartó polgárháború halálos áldozatainak a számát. Szomáliának napjainkban nincs központi kormánya. Mogadishu, a főváros, rivális fegyveres milíciák közötti hadszíntérré vált. Szomália napjainkban több, a volt gyarmati határokat figyelembe vevő területre esett szét. A nemzetközileg el nem ismert Szomáliföld és Puntföld helyi kormányzók hatalma alá kerültek. A volt olasz gyarmat, Dél-Szomália, a Mogadishu-t ellenőrizni akaró különböző csoportok csatározásainak esett martalékául. A közép-kelet-afrikai Nagy Tavak vidékét több mint tíz éve dúlja háború. A területen dúló háborúk nagy népességvándorláshoz vezettek, amely tovább súlyosbította a konfliktusokat. Például a közelmúlt egyik legjelentősebb és leggyorsabb népességmozgása az 1994-es ruandai, közel 1 millió ember halálát okozó népirtásnak volt a következménye.


Forrás: lefaso.net

Szerkesztette: Hegedűs Lívia

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez