Tamtam dobok és egy nagy, Afrika formájú torta várta a sajtó képviselőit a Torday-Kongó Expedíció sajtótájékoztatóján, amelyet stílszerűen az Állatkert Szavanna-házában tartottak, noha a fülledt időjárás inkább idézte az esőerdők hangulatát. A sajtótájékoztató kissé késve kezdődött, mert ahogy Fábry Sándor találóan megjegyezte, a szervezőknek meg kellett küzdenie a sajtó ‘ostromával’. A showman azért mindent elkövetett, hogy nevetésre ingerelje a gyér számban megjelent tollforgatókat, és amolyan bulváros hangvételben ismertette az expedíciót. Mint mondta, a hat fős csapat a Kongói Demokratikus Köztársaságban, az ‘egyenlítő táján fog kavarni’ és legfőbb céljának azt tekinti, hogy a magyar köztudatban ‘előrébb lökje’ Torday nevét.
Az Afrikai-Magyar Egyesület feladatának tekinti a szétszakadt afrikai-magyar kapcsolatok felelevenítését – vette át a szót
Az expedíció július 4-től szeptember 2-ig tart, ez idő alatt a kutatók azokat a helyeket látogatják meg, ahol Torday járt a Kongó-medencében. A kalandorok 1600 kilométert utaznak majd a Kongó folyón, megismerik a nemzetközileg elismert Afrika-kutató által bemutatott törzseket, sőt, részt vesznek a Gungu Művészeti Fesztiválon is. Torday Emil utolsó kutatóútjának századik évfordulója remek apropót szolgáltatott a szervezőknek, hogy megmutassák, milyen szemmel látta a magyar származású tudós egykor Afrikát. A Szilasi Ildikó antropológus által vezetett kutatócsoport két tagja, Lóránt Attila fotográfus és Reisinger Dávid operatőr azon lesznek, hogy az útról készült anyagból készült fotókiállítás, könyv, illetve film új dimenzióba helyezze, egyszersmind megmutassa a magyar közönségek Afrika egy szeletét 2009-ben.
Az utazás első szakaszában csatlakozik a csoporthoz Fábry Sándor is, aki a projekt ‘morális támogatója’. A showman a tájékoztatót követően elmondta: maximálisan megbízik útitársaiban, akik előkészítették az expedíciót, és egyáltalán nem tart a kalandtól. Fábry azt is hozzátette, hogy mivel Afrikában a nagyvárosok veszélyesebbek, és azokat nem érintik, továbbá rendelkeznek a szükséges oltásokkal, így semmilyen bonyodalomra nem számít, legföljebb a Kongó folyóban élő krokodiloktól kell tartania.
A kutatás résztvevői 2010-ben konferencia keretében mutatják majd be az elkészült ismeretterjesztő anyagokat, mellyel Torday Emilnek is szeretnének méltó emléket állítani. Az expedíció széles támogatottságot élvez: itthon több magas szintű tudományos intézmény vette szárnya alá a kezdeményezést, és az esemény lebonyolításában kongói szakértők, partnerek is részt vesznek.
Forrás: Budai Hírlap