Gyermekek nyomorban, orvosi ellátás nélkül

Irány Afrika! Ezt a célt tűzte ki Pánczél Katalin zamárdi háziorvos és férje, Bartha László, a jól ismert zamárdi rádiós segélyhívó alapítvány elnöke. A házaspár egy orvosi misszióban venne részt.

Több mint tízezer felnőtt és gyerek orvosi ellátás nélkül teljes nyomorban. Ez a helyzet a Kongói Demokratikus Köztársaság ban található Kiwanja nevű menekülttáborban, ahova Pánczél Katalin és Bartha László segítőként szeretne eljutni. Katalin egy ideje az internetet böngészve kereste a lehetőséget, hogy orvosként hol tudna részt venni segélyakcióban. Így lelt rá az egyik oldalon a felhívásra, ahol Kelet-Kongó ba kerestek orvosokat.

Az elhatározást aztán tett követte, és a két elszánt ember megkereste az Afrikai-Magyar Egyesület et, amely még tavaly decemberben indította útjára a Háború Gyermekei Segélyakciót.

A misszió keretében az év eleje óta két gyógyító csapat töltött már egy-egy hónapot a kongói menekülttáborban, ahol orvossal csak azóta találkoznak a háborúk miatt földönfutóvá vált afrikaiak, amióta a magyar önkéntesek segítenek rajtuk. A házaspár tudja, hogy nehéz terepre vágynak, de szeretnének tenni olyan emberekért, akiken a magyarokon kívül más aligha segít.

 

  Pánczél Katalin és Bartha László Afrikába készül

 

– Megrendítő és sok munka várja az önkénteseket Kongóban, hiszen egy orvos négy-ötezer beteget is megvizsgál. Erre elsősorban lelkileg kell felkészülni, és persze elméletben, tankönyvi szinten lehet tanulmányozni a tőlünk távol eső betegségeket – mondta Pánczél Katalin, aki úgy véli: manapság a háziorvoslás is karitatív indíttatású szakma, nem áll messze a missziós tevékenységtől.

Felesége ötlete után a szenvedélyes rádiósnak szöget ütött a fejébe: hogyan kommunikálnak a misszió tagjai a küldő országgal? A válasz: háborús övezetben, ráadásul fejletlen országban, ahol se internet, se mobiltelefon, a kapcsolattartás is nehézkes.

Bartha László úgy gondolta: ő lenne az, aki kis bőröndnyi korszerű rádiós technikájával megteremtené a kommunikációs hidat Kongó és Magyarország között. – Orvosi konzultációk miatt is szükség lehet a kapcsolattartásra. Most legfeljebb műholdas telefonnal lehetne Kongóból hazatelefonálni, ami percenként háromezer forintba kerül. Ha telefonálni akarnának az orvosok, minden pénz arra menne el. – Az én technikámmal viszont ingyen is megoldható – mondta Bartha László.

A zamárdi házaspár néhány hete egyedülálló megállapodást kötött azAfrikai-Magyar Egyesülettel és a Kongói Demokratikus Köztársaság tiszteletbeli főkonzuljával: nemcsak elmennének a fekete kontinensre a két kezükkel segíteni a humanitárius katasztrófa áldozatain, de mivel mindketten működtetnek alapítványt, a segélyakció gyűjtőtevékenységéhez is csatlakoztak. Kapcsolati tőkéjüket felhasználva arra törekszenek, hogy minél több gyógyszert, orvosi segédeszközt és pénzt tudjanak összehozni a kongói háború gyermekinek megsegítéséért.

Miért épp az afrikaiakon esett meg a szívük? – A rászoruló magyar gyerekeket az emberek hamarabb észreveszik, több lehetőségük van arra, hogy segítséget kapjanak. Az afrikiak esélyei korlátozottak. Vagy megpróbálunk mi tenni értük, vagy meghalnak – hangzik a magyarázat.

 

Forrás: AHU – A-O D.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez