Üzleti iskolák a legjobb gyakorlatok korában – Les business schools à l

Az Algériában, Marokkóban és Tunéziában található legjobb intézmények a nemzetközi normákat alkalmazzák mind módszereikben mind tanfolyamaikon. A közös cél olyan ügyvezetők képzése, akik a multinacionális cégek követelményeinek is képesek megfelelni. En Algérie, au Maroc et en Tunisie, les meilleurs établissements appliquent les standards internationaux à leurs méthodes et à leurs cursus. Objectif commun : former des managers capables de répondre aux exigences des multinationales.

Napjainkban, amikor a nyugati gazdaság fizeti meg a globális válság terheit, sok diák –akit csábít egy külföldi kaland-, választja, hogy otthon marad, ahol a karrier kilátás jobb. Jó hír a számukra, hogy mostantól sokan ajánlanak helyi képzést jótállással a kiváló szakmai előmenetelre. Ez a fő tanulsága annak a felmérésnek, melyet Algériában, Marokkóban és Tunéziában húsz kiválasztott intézmény körében vezettünk, együttműködésben számos, Afrikában tevékenykedő cég vagy toborzó bizottság humán erőforrásért felelős vezetőjével.

Ez a kutatás, mely alapot ad az előkelő rangú második helyezésünknek, -sokkal összetettebb és szelektívebb-, arra enged következtetni, hogy a legtöbb üzleti iskola fejlődést mutat, hogy  minél inkább megközelítse a nemzetközi normákat. Öt alapvető irányvonal emelkedett ki.

 

Nemzetközi ismertség

 

 Az oktatás globális elfogadtatásának irányába tett első lépésként sok marokkói és algériai iskolá vált az Európai Alapítvány a Menedzsment Fejlesztésért (EFMD- European Foundation for Management Development) tagjává. Az Esca Casablanca és az ifranei és marokkói Al Akhawayn Egyetem szintén tagjai az amerikai üzleti iskolák egyesületének (Association to Advance Collegiate Schools of Business, AACBC), olyan tekintélyes intézmények mellett, mint a Párizs melletti Insead, vagy a London Business School. Legyen európai vagy amerikai, ezek a kapcsolatok tanúsítják a nemzetközi normáknak való megfelelést, mind az oktatás, mind a munka terén. Az iskolák következő nagyratörő lépése, hogy megkapják az engedélyeket a fenti szervezetektől -mely procedúra 5 évig is eltarthat-, melyet követően a világ élenjárójával válnak majd egyenrangúvá.

 

 

 

Au moment où les économies occidentales paient cher la crise mondiale, beaucoup d’étudiants tentés par une aventure à l’international choisiront de rester au pays, où les perspectives de carrière sont meilleures. Bonne nouvelle pour eux, bon nombre de formations locales offrent désormais toutes les garanties d’un excellent décollage professionnel. Tel est le principal enseignement de l’enquête que nous avons menée en Algérie, au Maroc et en Tunisie auprès d’une vingtaine d’établissements sélectionnés en liaison avec plusieurs responsables de ressources humaines, qu’ils soient basés dans des cabinets de recrutement ou dans des entreprises internationales présentes en Afrique. Ce travail, qui sert de base à notre second classement exclusif, plus complet et plus sélectif (voir p. 122), nous a permis de constater les évolutions entreprises par la plupart des business schools pour approcher au plus près les standards internationaux. Cinq tendances de fond se dégagent.

Se faire connaître à l’international

Premier pas vers une reconnaissance globale de leurs formations, plusieurs écoles au Maroc et en Algérie sont devenues membres de l’European Foundation for Management Develop­ment (EFMD). L’Esca de Casablanca et l’université Al Akhawayn d’Ifrane, au Maroc, sont en plus adhérentes de l’association américaine des business ­schools (Association to Advance Collegiate Schools of Business, AACBS), où elles figurent aux côtés d’institutions prestigieuses comme l’Insead, près de Paris, ou la London Business School. Européennes ou américaines, ces affiliations attestent du respect de standards internationaux en matière de pédagogie et de fonctionnement. La prochaine étape pour les écoles les plus ambitieuses consistera à obtenir les accréditations délivrées par ces deux organisations. Un processus qui peut durer jusqu’à cinq ans et permet ensuite de faire jeu égal avec l’élite mondiale.

 

Forrás: AHU – P.Melinda

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez