A szervezőknek a változatos műsorstruktúrával sikerült is elérniük, hogy mindkét nap hosszú sorokban várakozzanak a pénztárnál a fesztiválra igyekvők, akikkel a legkülönfélébb kulturális programok közepette ismertették és szerettették meg Afrika művészetét és Maszkjait. A Múzeum kiemelt időszakos kiállítása a Persona, rituális maszkok és modern művészet elnevezésű tárlata. A Persona kifejezés arra az identitásra utal, amit a maszkot viselő megszemélyesít a rítus során a maszk viselésével. A maszkok szimbolizálhatnak a mindennapi életből vagy mitológiából vett karaktereket, természetfeletti képességekkel rendelkező lényeket, állatokat, ősöket, Isteneket.
A kétnapos rendezvénysorozat kiemelt meghívottja a Kongói Demokratikus Köztársaságból, Bandundu megyéből egy pende tánccsoportot volt! A pendék rituális művészete, maszkos, zenés- táncos rítusai kiemelkedőek. Magas-szintű, profin koreografált zenei és táncos készség párosul egyedi előadásmóddal, a látványbeli hatást pedig a tetőtől-talpig rafiarost ruhába öltözött, maszkos karakterek biztosítják!
Külön érdekesség, hogy 2006-ban az Afrikai-Magyar Egyesület egy tagja, jelen sorok írója bukkant rá az értékes tánccsoportra Gunguban, 550 km-re Kinshasától, Kongó fővárosától.
Tárlatvezetéses kiállítások, hangszer- és táncbemutatók, ételkóstolók színesítették tovább a programot. A PARTS modern táncművészeti iskola 25 diákja a program teljes ideje alatt a Múzeum különböző termeiben adtak elő a maszk témájára koreografált modern táncetűdöket. Az esti koncertekre ismert előadóművészeket, az elefántcsontparti származású Dobet Gnahoré énekesnőt és a kelet-kongói Malage de Lugendót hívták meg.
A szervezők nem titkolt célja, hogy a belga gyarmatosítás során a Múzeum nevéhez tapadt gyarmati kori és azutáni negatív disszonanciákat feloldja. Ezért nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a múzeumban, az ahhoz kötődő háttér-kutatói intézményekben afrikai kollégákat alkalmazzon és a Múzeum tevékenységét megkedveltesse a Belgiumban élő jelentős méretű afrikai diaszpórával. Afrikai művészeket is bevonnak a kiállításokba. A Persona kiállításon bemutatott 180 maszk mellett 12 afrikai művész az identitás és maszkok témaköréhez kapcsolódó alkotását mutatják be! Kiemelném Sammy Balonji, Testek és maszkok elnevezésű fotóvetítését, melyen a kiállításon bemutatott maszkokat meztelen afrikai férfialakok viselik, egy-egy a maszk által megszemélyesített identitásra jellemző pózban!
A Közép-Afrikai Királyi Múzeum a múzeumpedagógia és muzeológia modern eszköztárját kihasználva sikereket ér el abban, hogy a Múzeumot, valamint annak kiállításait kreatív módszerekkel tegye élvezhetővé a nézők számára. Ennek fejében a legötletesebb módokon igyekszik a látogatókat becsalogatni, illetve a kiállításokat számukra interaktívvá tenni. A rituális maszkkiállítás kapcsán például kreatív maszkkészítő pályázatot hirdettek meg, a beérkező pályaművek legjobbikát pedig bemutatják, a nyerteseket megjutalmazzák.
A fesztivál a kissé esős idő ellenére nagyszerűen sikerült, figyelmébe ajánlom minden Afrika-kedvelőnek 2010-ben is! A rendezvény egyetlen gyenge pontja az volt, hogy a Mamánál 17 óra magasságában már nem lehetett mikatet, azaz finom kongói fánkocskát kapni..
Praktikus információ:
Közép-Afrikai Királyi Múzeum honlapja: www.africamuseum.be
Megközelíthetőség:Brüsszelből a Montgomery metróállomástól 44-es villamossal a végállomásig. Menetidő kb. 30 perc.
Nyitva tartás: kedd-péntek 10-17, szombat-vasárnap 10-18
Belépő: felnőtteknek 4 EUR, diákoknak 12 év felett 1,5 EUR, 12 év alatt ingyenes