“Ha esik, ha fúj, egy pártra szavaznak”

A dél-afrikai választásokról és az ország jövőjéről beszélgettünk Búr Gábor Afrika-kutatóval, az ELTE docensével.


Bár az április 22-én megtartott dél-afrikai parlamenti választások hivatalos végeredménye még nem ismert, az már biztosan kijelenthető, hogy az 1994 óta hatalmon lévő ANC (Afrikai Nemzeti Kongresszus) 66%-al fölényesen nyert, és így a párt jelöltjét, az ellentmondásos, de népszerű Jacob Zumát fogja a parlament május 6-án elnökké választani. Ön hogy látja: veszélyben van a dél-afrikai demokrácia Zuma győzelme miatt?

A kérdés jogos, mert vannak erre utaló jelek. Egy ilyen jel, hogy Zuma nem egy integráló, hanem egy megosztó személyiség. Természetesen ezzel a megállapítással sokan nem értenek egyet, és azt mondják, hogy Zuma visszatér majd a mandelai hagyományokhoz. Valaki Zuma környezetéből nemrég például úgy nyilatkozott, hogy mivel az új elnöknek alig-alig van formális iskolai végzettsége, rá lesz utalva arra, hogy sok embert megkérdezzen, sokakra hallgasson.

Egy elnöki karrier kezdetén nyitott a pálya, és majd csak néhány hónap múlva lehet megmondani azt, hogy milyen irányba megy majd Zuma. Ezt ma még nem lehet látni, de veszélyek mindenféleképp vannak. Nem véletlen tehát, hogy sok elemző úgy vélekedik: Zuma megválasztásával Dél-Afrika nem az érett demokráciák sorát fogja gyarapítani, hanem megindul az afrikai országok nem éppen irigylésre méltó útján.   

Azért ne menjünk el szó nélkül Zuma botrányai mellett, hiszen a dél-afrikai hatóságok - többek között - többrendbeli korrupciós ügyek miatt nyomoztak ellene néhány héttel ezelőttig, amíg eljárásbeli szabálytalanságokra hivatkozva fel nem függesztették az eljárást.

A véletlenek szerencsés öszejátszásának köszönhetően Dél-Afrikában - ellentétben a legtöbb afrikai országgal - az eddigi elnökök nem rendelkeztek korrupciós ügyekkel befeketített múlttal. Azt is hozzá kel tenni, hogy idáig Dél-Afrikában a bíróságok afrikai viszonylatban kirívóan függetlenek. Konkrétan egyelőre egyetlen bíróság sem tudta bizonyítani a Zuma elleni vádakat, és ráaadásul arra nagyon is van bizonyíték, hogy Thabo Mbeki (Dél-Afrika elnöke 1999-2008 között) belepiszkált a Zuma elleni nyomozásba. Mbeki tehát biztosan cinkelt kártyákkal játszott - és vesztett, míg Zumáról ezt csak sejteni lehet. Nekem az a sanda gyanúm, hogy az igazság ezekben a korrupciós ügyekben Zuma elnöksége alatt nem fog kiderülni. A korrupciós és egyéb botrányoktól függetlenül azonban látni kell, hogy Dél-Afrikában sokan vannak, akik ha esik, ha fúj, az ANC-re szavaznak, mert az ANC hozta el az apartheid évei után a szabadságot. Ezeket a szavazókat valószínűleg kevéssé érdekelte a Zuma ellen folyó eljárás.

Sarkosan fogalmazva viszont akkor ezek alapján azt is kérdezhetnénk, hogy a dél-afrikaiak az ördögöt is megválasztanák, ha ANC színekben indulna?

Valószínűleg igaz, hogy az ANC nem tud olyan rosszat tenni, hogy kiábránduljon a pártból ez a biztos szavazóbázis. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy a dél-afrikai demokráciában működnek azért bizonyos szűrők. A nagy filter Dél-Afrika esetében nem a szavazás folyamata, hanem maga az ANC és vezetői, akik az elnökjelöltjet megválasztják. Dél-Afrika politikai rendszere elég szofisztikált ahhoz, hogy a nem elfogadható politikusok fennakadjanak ezeken a szűrőkön.

De pont az ANC-t vádolják sokan, hogy 15 évnyi kormányzás után a korrupció és nepotizmus uralkodott el a pártban ...

15 évnyi kormányzás után tényleg láthatóak az elhasználódás jelei, de az ANC-nek óriási hitele van. Ne hallgassuk el, hogy az ANC-ról nagyon sok jót is el lehet mondani. A legfontosabb, hogy az apartheid kegyetlensége ellenére sem robbantottak ki háborút a fehérek ellen. Az ANC-nek köszönhetően a lakosság túlnyomó többsége egészséges ivóvízhez jutott az utóbbi években, de óriási előrelépés van az iskolázottság és a lakáshoz jutás mutatóiban is.

Ejtsünk néhány szót a legfontosabb ellenzéki erő, a Helen Zille vezette Democratic Alliance (Demokratikus Szövetség) szerepléséről is, akik túlszárnyalva a várakozásokat 16,6%-ot szereztek,és ezzel a második helyen végeztek. Mennyiben várható, hogy a DA középtávon az ANC vetélytársa tud lenni? 

Érett demokráciákban legtöbbször váltógazdaság van, ezért Dél-Afrikának is azt kívánhatjuk, hogy erősödjön az ellenzék, és idővel legyen képes választást nyerni. Ugyanakkor azt hiszem, hogy ennek a realitása még középtávon sem túl nagy. A DA stigmája az, hogy a fehérek pártja, és ez a stigma jelenleg még túlságosan erős, még akkor is, ha Zille az apartheid alatt közismerten a feketék egyenjogúsításáért küzdött. Az ANC még jó néhány választást fog fölényesen megnyerni.   

 

Forrás: kitekinto.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez