A fertőző betegségek áldozatainak száma is emelkedni fog a hétfőn közzétett riport szerint.
A riport arra is felhívja a figyelmet, hogy a fejlődő országok mezőgazdasági politikáját újra kell értékelni. A bizottság megpróbál nyomást gyakorolni a nemzetközi kereskedelemről szóló tárgyalásokon résztvevőkre, hogy minél előbb tegyenek lépéseket azért, hogy a nyereségből Afrika is részesedjék. Hosszú távú intézkedésként „jelentős új befektetések” szükségességéről Afrika mezőgazdasági termőképességének javítását kell szem előtt tartani.
Mindez az Afrika Fejlesztő Bizottság (Africa Progress Panel) találkozóján hangzott el. A bizottság létrehozását Németországban kezdeményezték a tavalyi G8 csúcstalálkozón. A legkiemelkedőbb jelenlévők között ott volt Kofi Annan és Tony Blair, illetve a korábbi nigériai elnök Olusegun Obasanjo, és még sokan mások.
A riport (Afrika fejlődése: ígéretek és kilátások) nemcsak a világvezetőkre próbál nyomást gyakorolni, hanem Kofi Annan szavaival élve „mobilizálni próbálja az anyagi javakat, hogy megküzdjön az új kihívásokkal, különös tekintettel az élelmiszer termelésének krízisére.”
Felidézve a gazdaságilag legfejlettebb országok (G8) képviselőinek találkozóján készült jegyzőkönyvet, a riport megemlíti, hogy a G8 lényeges fejlődést produkált az adósságok enyhítésében.
A riport szerint Afrika nyereségének növekedési rátája a 2007-es évben 6,6 %. Ám nagyjából húsz ország esetében, amelyekben az afrikai lakosság egyharmada él, ez a szám mindössze 2,2 %.
„Mindennek tetejében az élelmiszerárak emelkedése afrikaiak millióit érinti, különösen a városlakókat. Megsemmisítheti az elmúlt években elért gyarapodást” – olvasható a riportban.
„Az élelmiszerkrízis hatalmas hanyatlást jelent. Azonnali és alaposan átgondolt megoldásra van szükség.”