A korábbi Zaire-ben sok éven keresztül polgárháború dúlt, és noha az ENSZ békefenntartói viszonylagos stabilitást biztosítanak az ország nagy részén, az állam keleti része, benne a Virunga nemzeti parkkal, továbbra is csatatér. A küzdő felek sok vízilovat, antilopot és elefántot ejtenek el a húsáért, illetve utóbbi esetében az agyaráért is, de nem kímélik a rendkívül veszélyeztetett hegyi gorillákat sem, amelyek közül tavaly legkevesebb tizet öltek meg. A kongói természetvédelmi hatóság szerint az elefántcsont többsége a szomszéd országokon keresztül a szudáni fővárosba, Kartúmba vándorol, ahol evőpálcikákat készítenek belőle az országban dolgozó kínai olajmunkások számára.
Az elefántcsont iránti kereslet nagymértékben nőtt az elmúlt években, jelentős részben a kínai középosztály anyagi gyarapodásának következtében. A közelmúltban Dél-Afrika feloldotta a 13 éve érvényben lévő elefántcsont-kereskedelmi tilalmat. Az ország az ormányosok túlszaporodásával indokolta a lépést, természetvédők szerint azonban inkább a bevételek realizálása volt a cél. Egy jelentés szerint tavaly Afrikában 23 ezer elefántot öltek meg, és a 30 évvel ezelőtti 1,3 millióval szemben ma már csak félmillió afrikai elefánt él. Egy legyilkolt állatból átlagosan 7 kilogrammnyi elefántcsont nyerhető, amelynek kilogrammja mintegy 750 dollárt (mintegy 122 ezer forint) kóstál a kínai és japán feketepiacon. (infroradio.hu)
Kapcsolódó videó: A WWF reklámfilmje az elefántcsont-kereskedelem ellen (Ha a lejátszó nem jelenik meg, a film itt megtekinthető)