„ Miközben Nyugaton arról beszélnek, hogy növekszik az iszlamofóbia, addig a síiták arról számolnak be, hogy a szunniták körében egyre többen táplálnak irántuk gyűlöletet. És nemcsak a szélsőségesek” – nyilatkozta Júszif al-Khoei, a londoni síita közösség egyik vezetője az AFP-nek. Szerinte a síita-ellenes propaganda legnagyobb szócsövei az olyan oldalak, mint a Youtube, a Twitter vagy a Facebook. Globális problémának tartja ezt, mivel Nigériától kezdve Nagy-Britannián át egészen Ausztráliáig megnövekedett a síiták elleni olyan támadások száma, amelyeket szunnita szélsőségesek hajtottak végre.
Az al-Khoei Alapítvány ismert és népszerű oktatási szervezet, amely szerte Nagy-Britanniában tevékenykedik. Néhány. általa fenntartott imaházat és irodát az elmúlt hónapokban többször támadtak meg ismeretlenek. Sőt: magát Khoeit is halálosan megfenyegették, ő most nagyobb rendőri őrizetet kapott. Az általa működtetett szervezet nyújt védelmet azoknak a síitáknak, akiket támadás ért a hitük miatt. De már nem csak Európán kívül vannak ilyen incidensek, hanem Nagy-Britanniában is. Tavaly számoltak be „az első, muszlim vallási ellentéteken alapuló erőszakról az országban: Londonban szélsőségesek olyan plakátokat tűztek ki a falakra, melyeken az állt: „Öld meg a síita hitetleneket!” vagy „A síiták a Sátán szövetségesei”.
A gyakori támadások oka egyrészt az, hogy a brit egyetemekre egyre több szunnita radikális diák szivárog be, másrészt pedig a Közel-Keleten zajló események, mint az Iszlám Állam ámokfutás. Vagy éppen az, hogy a szélsőséges iszlamisták szerint az alavita – a síita ághoz irányzat – Bassár el-Aszad szíriai elnök irtani kezdte a helyi szunnita közösséget.
Ausztráliában pedig nemrég történt egy szomorú eset. November 3-án egy síita vallási vezetőt arcon lőtték, amikor kilépett az imaszobájából. Előtte számos fenyegetést és beszólást kapott, miszerint a „síita kutya” ellen támadást fognak végrehajtani. Az eset után több síita-ellenes feliratot festettek fel a falakra és a „kalifátus” lobogóját is kitűzték egy boltra.
Nigériában rosszabb a helyzet, ott a Boko Haram nevű szervezet – amely hűséget esküdött az Iszlám Államnak – szintén kiemelt céljának tartja az iszlám megtisztítását a síitáktól. Egy öngyilkos merénylő nemrég felrobbantotta magát egy síita ceremónia kellős közepén, és a merényletben 15 ember vesztette életét. Indonéziában, ahol viszont általában nyugalom van, „Anti Síita Koalíciót” állítottak fel helyi szunnita prédikátorok és klérikusok, sőt már meg is tartották az első „nemzeti gyűlésüket”.
Azonban a legrosszabb hely az internet. Khoei bemutatta az AFP-nek, hogy naponta legalább száz síitaellenes kijelentés, bejegyzés és komment kerül fel a világhálóra. Andrew Hammond, aki Közel-Kelet szakértő az Európai Unióban, hozzátette: az okostelefonok és a tabletek elterjedésével csak romlott a helyzet. „Ami most zajlik, az egyfajta síita ellenes fanatizmus. A legrosszabb, hogy a legnagyobb arab televíziós csatornákon és médiumokban gyakran beszélnek olyan szaúdi és egyéb, Öbölből érkező prédikátorok, akik gyakran uszítanak a síiták ellen.” Ugyanakkor kitért rá, hogy a legtöbb szunnita prédikátor és vallástudós megbékélésre és együttműködésre összpontosít, csak a média általában a szélsőséges kijelentéseket közvetíti.
A kép forrása: Europress/AFP