Blokkolás helyett szűrik az internetet Iránban

Az iráni hatóságok megelégelték, hogy a különböző weboldalak betiltása nem vezet semmiféle eredményre, mert ügyes informatikusok olyan szoftvereket készítettek, amelyekkel megkerülhetőek a blokkolások. Ezért egy hosszabb, de Teherán szerint sokkal hatékonyabb eszközt fognak alkalmazni a jövőben a “káros tartalmak” eltüntetésére.

Irán már most olyan weboldalakat blokkol, mint a Facebook, a Twitter és YouTube, nehogy a lakosai olyan tartalmakkal szembesüljenek, amelyek esetleg „aláásnák az iszlámot”. Természetesen az iráni informatikusok megoldották a problémát, és számos kerülőutat találtak a közösségi oldalak eléréséhez.

Ám Teherán legújabb ígéretei szerint ennek hamarosan vége. Mahmoud Vaezi telekommunikációs miniszter a múlt héten azt mondta, hogy  jön az „okos filterezés” . A szűrés  egy évig fog tartani, s ezalatt kigyomlálnak minden „káros tartalmat” az iráni internetről. Habár ez sokkal hosszabb időt vesz igénybe, mint a blokkolás, de mivel “lépésről-lépésre” haladnak, ezért sokkal alaposabb módszer. Sőt,ezáltal a “megtűrt” weboldalak sem válnak elérhetetlenné akkor, ha valaki tiltott tartalmat tölt fel rájuk.

Ennek első fázisa az lesz, hogy a (még) elérhető Instagramról két hónapon át vizsgálják a perzsa internetezők feltöltött fényképeit, sőt egyes helyeken elérhetetlenné is teszik képmegosztó weboldalt. „A második fázis három hónapon át fog tartani, majd a harmadik – és egyben végső – fázis pedig még három hónapig” – nyilatkozta a miniszter az iráni sajtónak. Vaezi már szeptember hozzáfogott a „kriminális tartalmak” eltávolításához, az iszlám bíróság betiltotta a Viber, a Tango és WhatsApp nevű oldalakat – ezeken keresztül szokták bírálni az iráni kormányt. De nem mivel nem működött az internetcenzúra, ezért új dolgot kellett kitalálni. 

A hivatalos adatok szerint a teljes iráni lakosságból (kb. 75 millió) 30 millió ember használ internetet. A fiatal internetezők 70 százaléka pedig illegális szoftverekkel és kerülőutakaon játsza ki a rendszert és használ közösségi oldalakat.

A kép forrása: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez