Irán sikeresen lemásolta az elfogott amerikai drónt

2011-ben bejárta a világot, amikor az iráni Forradalmi Gárda feltörte egy amerikai drón kommunikációs rendszerét, és leszállásra kényszerítette a pilóta nélküli gépet. Teherán már akkor ígéretett tett arra, hogy megépíti annak az amerikai pilóta nélküli repülőgépnek az iráni mását. Ezen héten már be is mutatták az új iráni fegyvert. 

Az elmúlt pár évben Irán légterét folyamatosan megsértették az amerikai és izraeli drónok, amelyek a perzsa nukleáris program és haderő után kémkedtek. Teherán sokáig nem tudott mit tenni ez ellen, mivel nem volt jártas a pilóta nélküli gépek hadviselésében. 2011 decemberében azonban váratlan dolog történt: az Afganisztánból berepült RQ-170-es Sentinel drón védelmi rendszerét nemcsak feltörték az iráni informatikusok, hanem leszállásra is kényszerítették a gépet.

A The Christian Science Monitor (CSM) című amerikai lap akkor azt írta, hogy az iráni mérnökök rájöttek a drón “Achilles-sarkára”, vagyis a GPS-navigációra. Az amerikai hadsereg a lap szerint régóta ismerte az RQ–170 Sentinelnek ezt a gyengeségét, nevezetesen, hogy a gép, ha megzavarják a kommunikációját, robotrepülésre vált, és „megbolondul”. A teheráni mérnökök szerint Irán egy olyan zavaró technikát alkalmazott, amelynek hatására a denevérszárnyú drón „azon a helyen szállt le magától, ahol akarták”. A drón sokáig kiállítás tárgya volt, miközben az iráni hadmérnököknek sikerült visszafejteniük az RQ-170 Sentinel konstrukcióját és tervét.

Ígéretünkhöz híven teszteltük az RQ-170 jelű drón iráni változatát, és erről hamarosan bemutatunk egy videofelvételt” – nyilatkozta Amir Ali Hadzsizade tábornok, a Forradalmi Gárda elitalakulat légierejének parancsnoka tegnap az állami tévének. Irán más amerikai drónok elfogását is bejelentette az utóbbi években, köztük a Boeing gyártotta Scaneagle egy példányáét – amely kevésbé modern -, miután az a Perzsa-öböl felől berepült Irán fölé. Ezt is lemásolják, és a saját verziót rendszerbe állítják. 

Az utóbbi években az Iszlám Köztársaság komoly eredményeket mondhatott magáénak védelmi eszközei fejlesztésében. Mára elérte azt a szintet, hogy önállóan is képes előállítani és gyártani katonai harceszközöket. Szeptember végén üzembe helyezte az első, saját fejlesztésű pilóta nélküli légijárműét. A “Yasseer” elnevezésű drón képes akár tíz órát is folyamatosan  repülni, és legalább 200 km a hatósugara. Szintén tavaly állították szolgálatba a 200 kilométeres hatótávolságú Kader típusú, valamint a 35 kilométeres hatótávolságú, Naszr típusú rakétákkal felszerelt légvédelmi berendezéseket is. Idén  nyáron pedig bemutatták a repülő célpontok elfogására kifejlesztett Karrar 4-et, és a nagy magasságban repülő, térképészeti felhasználásra szánt Mohadzser-et. 

A RQ-170-es Sentinel drón iráni változatáról készült felvétel:

{youtube}4j7Uk7pGLJA{/youtube}

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez