A fiatal iraki fiatal férfi úgy döntött, hogy a Bagdadról délre fekvő Hilla városában megcsinálja a Pont des Arts helyi változatát. Az Eufrátesz felett átívelő gyalogoshídon szerelmével közösen kihelyeztek egy lakatot, és a a kulcsot bedobták a folyóba. Később egy közösségi oldalon és interneten felszólították a fiatal városlakókat: cselekedjenek hasonlóképpen, és ne törődjenek a következményekkel.
„Bár elismerem a kultúrám nagyszerűségét és mélységét, de azért van egy-két dolog, amit átvehetnénk más civilizációktól, ha az nem mond ellent a miéknek”- nyilatkozta az al-Monitor című lapnak a riporter, majd így folytatta: „Nem csak ez az egy dolog, amit szervezünk, az iraki fiataloknak még számos hasonló ötletük van. Csak hiányzik a kezdőlöket a megvalósításhoz.”
A hillai “Szerelem Hídját” sem a kormány, sem pedig a szélsőséges iszlamisták nem bírálták, sőt: senki nem próbálta meg tönkretenni vagy felrobbantani sem, ami Blaibel szerint elég nagy szó. Egy másik fiatal, al-Szálim – Blaibel felhívására – Bászrában próbálta meg ugyanezt megvalósítani, de neki sokkal nehezebben ment. Az ottani iszlamisták kétszer is szétszedték és leszerelték a lakatokat, de a fiatal párok mindig visszatérnek. „Ez a kezdeményezés haram és támadja az iszlámot” – jelentette ki valaki a Riszali nevű mozgalomból, amelynek saját fegyveres szárnya van, és hivatalosan a „blaszfémia és az eretnekség” ellen harcol a dél-iraki városban.
Végül al-Száliminek sikerült elintéznie, hogy törvény védje a projektet, a gyalogoshidat még Bagdadban is hivatalosan „kulturális örökségnek” nyilvánították. Azóta szinte hagyománnyá vált, hogy még az iraki középiskolás szerelmesek is oda járnak ki és esküsznek örök hűséget egymásnak. „Eddig körülbelül 1000 ember vett részt a projektünkben, ez 500 lakatot és kulcsot jelent” – mesélte büszkén egy helyi lapnak al-Szálimi. Szerinte a városlakók humorosan és bátran fogták fel a kezdeményezést és örülnek, hogy végre nem merénylet vagy gyilkosság miatt kerültek be ismét a hírekbe.
A kép forrása: Europress/AFP