A libanoni-katari találkozó: Doha közvetítő szerepet vállalt a túszügyben

A mai napig nem tisztázott, hogy Katar pontosan milyen kapcsolatokat ápol a különböző, Szíriában és Irakban harcoló terrorista csoportokkal, mint az al-Nuszra Front és az Iszlám Állam. Ugyanakkor kétségtelen, hogy van befolyása a terrorszervezetekre és gyakran “közvetítőként” lép fel a tárgyalások során. Tegnap Bejrút hivatalosan is Dohához fordult segítségért a hetek óta tartó túszügyben. 

Tammam Salam, a libanoni miniszterelnök, vasárnap tárgyalt Tamim ibn Hamad ibn Halífa al- Táni katari emírrel. Azonban nem a bilaterális kapcsolatok fejlesztése vagy esetleg, a közös katari-libanoni projektek elindítása volt a téma: Bejrút arra kérte – sőt inkább buzdította – Dohát, hogy lépjen fel erélyesebben az általa támogatott szíriai szélsőséges iszlamista csoportoknál és érje el, hogy azok szabadon engedjék az elrabolt libanoni katonákat és rendőröket. A Daily Star Lebanon úgy tudja, hogy a katari emír „támogatásáról biztosította a libanoni kormányt és a krízis megoldására összpontosít.”

Ugyanerről számolt be Tammam Salam miniszterelnök is. „Reménykedünk abban, hogy Doha komolyan veszi a kérésünket, s biztosíthatom a libanoni népet arról, hogy a katari emír pozitívan állt hozzá az ügyhöz. Sőt,nemsokára a török államfő, Recep Tayyip Erdogan, is Katarba látogat, hogy segítséget nyújtson a krízisben.” – nyilatkozta az újságnak a libanoni kormányfő, aki még hozzátette kétsége sincs afelől, hogy „happy enddel” végződik a túszügy.

Libanonban már hetek óta komoly feszültség uralkodik, mivel a szíriai terrorista csoportok – mint az al-Nuszra Front és Iszlám Állam – huszonkét libanoni katonát és rendőrt ejtetett túszul, amikor augusztus elején elfoglalták az ország észak-keleti részében lévő Arszál határvárost. Azóta a terroristák két katonát lefejeztek, ami miatt elszabadultak az indulatok  és szinte egymást követték a “családok közötti emberrablások és a fegyveres összecsapások a Bekaa-völgyben. 

Katar már két héttel ezelőtt jelentkezett, hogy közvetítőként lépne fel a libanoni kormány és az iszlamista csoportok között. A katari delegáció már találkozott az al-Nuszra Fronttal és a Iszlám Állam nevű terrorista csoportok vezetőségével és “előzetes megbeszéléseket” folytattak velük. Ők azt követelték, hogy a libanoni túszokért cserébe, Bejrút engedje szabadon a Roumieh Prison börtönben fogva tartott terroristákat. A nyugati elemzők szerint nem ez lenne a Perzsa-öböl menti monarchia első ilyen tárgyalásos akciója: sok jel mutat arra, hogy Doha állt a 45 fidzsi ENSZ békefenntartó kiszabadításának a hátterében.

Jelenleg nem tudni, hogy Katar pontosan milyen kapcsolatokat ápol a legtöbb szíriai terrorista és szélsőséges iszlamista szervezettel. A katari üzletemberek dollármilliárdokkal támogatták a Szabad Szíriai Hadsereget (FSA) és az egyéb iszlamista csoportokat, miközben a katari légierő a saját C-17-én szállította a fegyvereket a militánsoknak.

Emiatt sokan Nyugaton és a régióban is sokan bírálják a Perzsa-öböl menti monarchiát. „ Az al-Nuszra Front terroristái számos bűncselekményt követtek el, amelyet nem valósítottak volna meg a katari támogatás nélkül.” – nyilatkozta a szíriai külügyminiszter, Walid al-Moallem. Az Egyesült Államok szintén kritizálta Doha „összefonódásait” a szíriai terrorista csoportokkal, sőt amerikai republikánus képviselők szerint Katarnak fel kell hagynia a palesztin Hamásznak nyújtott támogatással is.

Al-Táni katari emír részt vett múlt héten a szaúdi Dzsiddában tartott konferencián, amelyen John Kerry amerikai külügyminiszter felvázolta egy Iszlám Állam elleni koalíció tervezetét. Doha részt vesz ebben és ígéretet tett az új iraki kormányzat támogatására, és megvitatták annak módozatait, hogyan lehetne „megsemmisíteni” az Iszlám Államot Irak és Szíria területén.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez