A Hamász elismerte a hibáit és tárgyalni szeretne Izraellel

A legutóbbi Gázai konfliktus óta a Hamász számos nehézséggel néz szembe, a Fatahhal kötött egyezség is veszélyben van, miközben a radikális szervezet elismerte a hibáit is. Sőt, már hajlandó közvetlenül tárgyalni az izraeli vezetéssel is egy hosszabb fegyverszünetről.

“Nemigen volt más választásunk, rakétákat telepítettünk a sűrűn lakott részekre. Történtek hibák, és azokat gyorsan orvosoltuk.” – ismerte el egy interjúban  Gázi Hamad, egy magas rangú tisztségviselő a Hamászban,  de hozzátette, hogy biztonságos intézkedéseket hoztak, hogy távol tartsák a lakosságot a harcoktól, majd még hozzátette, hogy “Gáza az északi Bét-Hanúntól a déli Rafahig egyetlen összefüggő városi láncolat, amelyet Izrael háborús övezetté tett.”

A Hamász, akárcsak a palesztinok többsége, meg van győződve arról, hogy a magas halálos áldozatok száma elsősorban nem a radikális szervezet számlájára írható, hanem a pontatlan izraeliek bombázásoknak köszönhető. Az ENSZ-ben is olyan beszámolók láttak napvilágot, amelyben a szervezet alkalmazottai szerint gyakran fél kilométernyi távolságban voltak a kilövőállomások, olyan civil épületektől, mint a kórházak és iskolák.

A Hamász egy tegnapi nyilatkozatában nem tartotta lehetetlennek a tárgyalást Izraellel.  Músza Abu Marzúk az al-Kudsz (Jeruzsálem) palesztin televízióban nyilatkozva azt mondta, hogy “ha a helyzet olyan marad, mint jelenleg, a Hamász számára lehetséges a közvetlen tárgyalás” és az iszlám törvények nem tiltják a tárgyalást “a megszállóval”.

Izrael és a Hamász eddig Egyiptom közvetítésével tárgyalt egymással Kairóban, és augusztus 26-án megállapodásra jutottak a július elején kirobbant gázai konfliktust lezáró ideiglenes tűzszünetről. A palesztin rakétatámadásokra megtorlásul indított izraeli offenzívának 2140 palesztin és 73 izraeli halálos áldozata, valamint számos sebesültje volt.

Jákov Peeri izraeli tudományügyi miniszter a Hamász-vezető nyilatkozatára reagálva az izraeli rádióban azonban kizárta a közvetlen tárgyalások lehetőségét a radikális palesztin mozgalommal. Megismételte azt az izraeli álláspontot, hogy amíg a Hamász nem mond le az erőszakról és a terrorizmusról, nem ismeri el a zsidó állam jogát a létezésre, és nem fogadja el a közel-keleti kvartett feltételeit, Izrael nem hajlandó közvetlen tárgyalásokat kezdeni vele.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez