Ausztrália legalább ötven tonna hadianyagot, elsősorban fegyvert és lőszert adott át a dzsihadisták ellen harcoló kurd erőknek Észak-Irakban. Canberrának ez a harmadik fegyverszállítmánya a kurdoknak. A külügyminiszteri közlemény szerint C-17A Globemaster típusú szállító repülőgép vitte el a szállítmányt, de le kellett szállnia Bagdadban, mivel a hatóságok átvizsgálják a szállítmányt.
A hadianyag átadása incidens nélkül lezajlott, és az ausztrál repülőgép ezután visszatért az Egyesült Arab Emírségekben található al-Minhád légitámaszpontra. Ausztrália szintén részt vesz az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet elleni harcban, mivel az ausztrál hírszerzés szerint körülbelül száz iszlamista harcolhat a terroristák oldalán. Nagy vihart kavart Ausztráliában, amikor egy ausztrál dzsihadista kiskorú fia egy levágott fejjel pózolt a kamerák előtt, vagy amikor ausztáliai állampolgárságú öngyilkos merénylők robbantották fel magukat Irakban.
Az Egyesült Államokon kívül Albánia, Kanada, Horvátország, Dánia, Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia és még Magyarország is küld fegyvereket a kurdoknak. Németország szakított a korábbi biztonságpolitikai gyakorlatával: először a második világháború után fegyvereket szállít egy válságövezetbe. Ebben a hónapban Berlin 70 millió euró értékben szállít fegyvert és lőszert Irakba. A megállapodások szerint 30 darab Milan típusú kézi páncélelhárító fegyver és 500 páncéltörő rakétalövedék, 8 ezer G3, illetve ugyancsak 8 ezer G36 típusú gépkarabélyt, valamint 5 darab Dingo típusú páncélozott, géppuskával felszerelt járművet juttatnak el a pesmergákhoz.
Ugyanakkor nem mindenki örül a kurd fegyverszállítmányoknak. Ankara például attól tart, hogy a nyugati országok által az iraki hadseregnek és az iraki kurdoknak szállított vagy szállítandó fegyverek végül a PKK-hoz fog kerülni. “Az Irakba szánt fegyverek nem kerülhetnek terrorista szervezetek kezébe. Ezzel kapcsolatban már korábban is hangot adtunk aggályunknak. Nehéz lesz ellenőrizni minden fegyver esetében, hogy hova kerül” – jelentette ki a török külügyminiszter, aki szerint a Kurd Munkáspárt – amely az Európai Unióban is terrorista csoportnak minősül – könnyen kihasználhatja a helyzetet és új lendületet kaphatnak a harcok Törökországban. A török kormány 2012 óta béketárgyalásokat folytat a PKK-val és elérte annak részleges kivonulását. Azonban sok bírálat éri Ankarát amiatt is, hogy a török vezetés “tisztázatlan” kapcsolatokat ápol a szélsőséges iszlamista szervezetekkel Szíriában, sőt egyike az al-Nuszra Front és az Iszlám Állam nevű terrorista szervezetek legnagyobb támogatóinak.