“Terrorista szörnnyel állunk szemben” – mondta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának ülésén az emberi jogok iraki minisztere, Mohammed Sia’ Al Szudani. A szervezet úgy döntött: 11 vizsgálóbiztost küld Irakba, akiknek a jövő év márciusában kell letenniük a jelentésüket az asztalra. Erre a célra 1 millió 180 ezer dollárt különítettek el.
Az ISIS, a terrorszervezet, amely júniusban önhatalmúlag kikiáltotta a saját “kalifátusát” az ellenőrzése alatt álló szíriai és iraki területeken, ma a nyugati kormányok szerint a legnagyobb biztonsági fenyegetést jelenti a világon. Az idén már 1 millió 200 ezer embert üldözött el otthonából, és csak augusztusban legkevesebb 1420 ember lett a vele összefüggő felekezeti erőszak áldozata – közölte a világszervezet. Amely szerint “komoly bizonyítékok” vannak arra, hogy az ISIS és a vele szövetséges csoportok célzott gyilkosságokért, erőszakos áttérésekért szexuális bűncselekményekért és kínzásokért felelősek Irakban. “Elképzelhetetlen mértékben és mennyiségben” – mondta az emberi jogi főbiztos helyettese, Flavia Pansieri.
Aki aggodalmát fejezte ki a keresztények, jazidik, síita muszlimok és türkmének üldözése miatt. Az etnikai és vallási tisztogatás kimerítheti az emberiesség ellen elkövetett bűntett fogalmát – mondta. A célkeresztbe vett kisebbségekhez tartozó gyerekeket erőszakkal besorozzák és a frontvonalba küldik, élő pajzsként, vagy vérdonorként használják őket. Nőket vernek meg azért, mert megsértik a kötelező elfátyolozásról hozott szabályokat vagy férfi kísérő nélkül mennek az utcára.
Az iraki miniszter arról beszélt, hogy az ISIS, a “barbárságtól részegen”, Irak átaformálásával fenyeget. “Az ősi Babilon földje fenyegetések céltáblája, kezdve attól, hogy a függetlenségét veszélyeztetik. Megpróbálják megváltoztatni a demográfiai és kulturális összetételét. Az ISIS tettei nem csak Irakot fenyegetik, hanem az egész térséget, az egész világot”.
A helyettes emberi jogi főbiztos azonban a Reuters szerint a bagdadi kormány bűneiről is beszélt. Azt mondta, hogy a kormánnyal szövetséges fegyveres csoportok Bagdadtól észak-keletre tüzet nyitottak egy mecsetre, 73 fiút és férfit öltek meg. Az iraki katonák városokat lőttek és légicsapásokat hajtottak végre, több tucat civil halálát és sebesülését okozva.
Az Egyesült Államok képviselője az Emberi Jogi Tanácsban azt sürgette, hogy a kinevezett iraki miniszterelnök, Hader al-Abadi alakítson kormányt az iraki etnikumok részvételével, és az vizsgálja ki a kormányerők és a terrorcsoportok elleni vádakat. Az iraki miniszter, al Szudani arra a kérdésre, hogy az ENSZ vizsgálóbiztosai górcső alá veszik-e a kormány által elkövetett állítólagos bűnöket is, azt mondta: a világszervezet a szunnita militánsok (vagyis az ISIS) által elkövetett bűnökre fókuszál, a kormányerők elleni vádakat a kormány fogja vizsgálni.