A Dar al-Ifta (A vallásjogi vélemény intézménye) arra hivatkozva tiltotta be a nők és a férfiak közötti csetlést, mert „ez az ördög egyik csábítása, amellyel viszályt, erőszakot és korrupciót szít.” Ezenfelül megtiltották azt is, hogy az egyiptomi nők képeket rakjanak ki magukról az interneten – a közösségi oldalakon – mivel ezzel veszélybe kerül az ártatlanságuk és “nyílt felhívást” intéz a kéjsóvár férfiaknak.
A vallástudósok szerint „bizonyítékuk van” arra, hogy egyrészt a csetelés felelős a nők rossz helyzetéért Egyiptomban, s ezt kívánják a fatvával megoldani, amelyet pénteken jelentettek be az észak-afrikai országban. Az egyiptomiak körében azonban korántsem aratott osztatlan sikert, sőt rég volt ekkora mértékű “döbbenet” egy vallási döntéssel kapcsolatban.
“Egyszerűen és tömören erről a fatváról: teljesen értelmetlen.” – nyilatkozta az al-Ahzar Egyetem iszlám teológia és filozófiaszak egyik professzora, majd hozzátette: „A szociális és a közösségi hálózatok az életünk részévé váltak, és nem lehet csak úgy semmibe venni őket. 2011-ben láttuk mire képesek, s mi lett azokkal akik alábecsülték őket.”
Hasonló véleményeket olvasni az egyiptomi sajtóban és a közösségi oldalakon is. “A beszélgetés iszlám elleni támadásnak minősül? Komolyan a Dar al-Ifta már mindent betiltott ebben az országban, idő kérdése volt, hogy mikor kerül célkeresztbe az internet is.” – írta ki a Twitter-adatlapjára az egyik egyiptomi fiatal internetező.
Egyiptom az arab világ legnagyobb internetfelhasználója, s egyben itt növekszik a legdinamikusabban a netezők száma: A tavalyi évhez képest 15%-al nőt a felhasználók száma, idén augusztusban már 37 millió internetezőt regisztráltak. Az arab országok közül Egyiptom áll az első helyen a modern információs technológia felhasználásának listáján. A felmérések szerint egyetlen más régióbeli országban sem játszanak olyan fontos szerepet a blogok és a közösségi oldalak, mint az észak-afrikai országban. Egyiptomban a hatóságok egyre nagyobb figyelmet szentelnek az internetre, külön kibervédelmi és „web felügyeleti” csoportokat állítanak fel. Az észak-afrikai országban rohamosan nő az internetezők száma: