Egyiptomban egyre nagyobb méreteket ölt az energiaválság, amely június óta komoly kihívások elé állítja az új egyiptomi kormányt. Ez a probléma nemcsak Kairót, hanem szinte az összes nagyobb egyiptomi települést érinti. Egyrészt a betiltott Muszlim Testvériség okolható az áramkimaradásokért, mivel az iszlamisták folyamatosan megrongálják az észak-afrikai ország fontos legfontosabb energiahálózatát. A múlt héten Kairóban több generátort és egy felsővezeték-tartó oszlopot robbantottak fel, ami tovább fokozta az energiahiányt. Ibráhím Mahlab kormányfő úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt hetekben Egyiptom-szerte mintegy háromszáz villanyoszlopot rongáltak meg az országban tevékenykedő iszlamista szélsőségesek.
Az elmúlt hetekben hat ilyen “energiaszabotáló” iszlamista sejtet számolt fel az egyiptomi rendőrség, s a hatóságok hozzátették, hogy az egyiptomi energetikai minisztériumból is kaptak segítséget. Haszán al-Refái, aki korábban egy szuezi város polgármestere volt és ő felelt a minisztériumban a “Delta torkolat” környékének áramellátásáért, volt a sejtek egyik legfontosabb információforrása, mivel ő ismerte az ország energiahálózatát. Refáit és további negyven alkalmazottat letartóztatott a rendőrség.
Ugyanakkor a jelenlegi vezetés is követett el hibákat. Az új kormány a Muszlim Testvériség mozgalomhoz tartozás gyanúja miatt az energetikai minisztérium és az állami áramszolgáltató cégeket ellenőrző holding társaság 66 tisztségviselőjét helyezte át olyan munkakörökbe, amelyekben nincsenek közvetlen hatással az energiaellátásra. Ezenfelül sokat ki is rúgtak és nem sikerült még “megfelelően képzett” utánpótlást találni.
Az energiaválság egyre drasztikusabb méreteket öltött az észak-afrikai országban. Néha előfordul, hogy naponta ötször – akár két-három óráig – áramszünet van szinte az egész országban. Gyakran hallani az agglomerációval együtt 44 milliós főváros toronyházainak liftjeiben bennrekedt emberekről, és a felső-egyiptomi orvosi ellátásban kialakult katasztrofális körülményekről. Ezenfelül a légkondicionáló berendezések sem működnek megfelelően, több állami intézményben és hivatalban is változtattak a nyitvatartási időn,mivel a legnagyobb melegben ugyanis nem dolgoznak.
Azonban a legnagyobb problémát az jelenti, hogy az áramszünetek miatt óriási veszteségek keletkeznek az egyiptomi iparban. A gyárak és üzemek leállnak, a nemzetközi piacra gyártó cégek pedig képtelenek betartani a szerződéses határidőket. A legsúlyosabban a vas- és kerámiaüzemek szenvedik meg, amelyek minden áramszünet alatt nagy mennyiségű nyersanyagot veszítenek el, nem beszélve a műszaki berendezésekben keletkező károkról.