A mai napon 25 szunnita törzs jelentette be, hogy “fegyvert fognak” az Iszlám Állam ellen és harcolni fognak a velük szövetséges szunnita törzsek és iraki Baasz Párt milicistái ellen is. A lázadás az el-Anbár tartományban történt – amelnyek nagy része, Falludzsával együtt, 2014 januárjában került a “kalifátus” kezére – rögvest azután, hogy Núri al-Máliki bejelentette visszavonulását. Helyébe a Fuád Maszúm iraki államfő által kinevezett Haider al-Ábádi lépett, aki a szunniták körében sokkal “szalonképesebb” , mint az elődje.
“Közösen döntöttünk úgy, hogy fellázadunk az Iszlám Állam ellen. Tudjuk, hogy néhány szunnita törzs csatlakozott hozzájuk, de ez a terrorista szervezet soha nem képviselte az iraki szunnitákat. A legtöbben csak azért álltak melléje, mert Núri al-Máliki hibás belpolitikát folytatott és üldözött minket. Ám most,hogy nincs hatalmon, hajlandóak vagyunk újraértelmezni a viszonyunkat Bagdaddal és akár együttműködni a síitákkal a közös ellenséggel szemben.” – jelentette ki az Abu Risha, az egyik törzs sejkje.
“A harcok már dél óta zajlanak a térségben. Folyamatosan érkeznek a hírek, hogy egymás után törnek ki harcok el-Anbár tartományban, amely során a helyi szunniták csapnak össze az Iszlám Állammal és a kalifátusban szövetségbe lévőkkel. Még most is folynak összecsapások, de a törzsek elkötelezték magukat, hogy addig harcolnak, amíg meg nem tisztítják el-Anbár tartományát.” – jelentette ki Ahmed Saddák, a Ramadi városában lévő biztonsági erők parancsnoka.
Az új iraki miniszterelnököt, Haider al-Ábádit nemcsak a nemzetközi közösség és az iraki síiták támogatják, hanem az iraki szunniták egy része is. A legtöbb törzs, amely ugyan nem volt szövetségben az Iszlám Állammal, de szintén fegyvert fogott a bagdadi síita kormány ellen, Máliki bukása után bejelentette, hogy hajlandóak “letenni a fegyvert és egyezkedni a kormánnyal, ha teljesíti a feltételeiket.” Az iraki szunnita törzsi és vallási vezetők közölték, hogy tegnap “listát állítottak össze a követeléseikről”, és ezt szunnita politikusok révén eljuttatják a kormányalakítással megbízott Haider al-Ábádinak.
Az egyik feltétel volt, hogy az iraki kormányerők és a síita milíciák állítsák le a támadásaikat el-Anbárban, mert „semmiféle tárgyalás nem lehet, miközben lövetik őket.” Ali Hatem Szulejman, aki az egyik vezetője volt annak a szövetségnek, amely az amerikai erőkkel közösen harcolt az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet iraki szárnya ellen, kijelentette: “kész megfontolni, hogy csatlakozzék az Iszlám Állam nevű szélsőséges szervezet elleni hadjárathoz.” Bagdad elfogadta a kezdeményezést és Haider al-Ábádi azt nyilatkozta, hogy hajlandó tárgyalni a szunnita törzsekkel és teljesíteni a feltételeiket.