Szaúd-Arábia óriási összegekkel támogatja a terrorizmus elleni harcot

Az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet térhódítása igencsak átrendezte a régió államainak, sőt az egész nemzetközi közösségnek a prioritásait. Az ENSZ szerint itt az idő a fokozottabb együttműködésre a terrorizmus elleni harcban, mivel több százezer menekült miatt már humanitárius katasztrófa alakult ki Irakban. A fontos támogatók között van Szaúd-Arábia is, amely óriási összeggel járult hozzá a terrorizmus elleni harchoz.

Szaúd-Arábia 100 millió dollárt ajánlott fel az ENSZ-nek, hogy a nemzetközi szervezet sikeresebben vegye fel a harcot a globális terrorizmussal, elsősorban az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel, szemben. Ban Ki Mun megköszönte a szaúdi felajánlást, és kifejezte abbéli reményét, hogy a nemzetközi közösség közösen harcol a “kalifátus” ellen, amely nem tesz különbséget sem az iraki vallási kisebbségek és sem az őt bíráló szunniták között, s  mindenkit ugyanúgy üldöznek és kivégeznek.

Ezenfelül az ENSZ főtitkár megköszönte Rijádnak azt az 500 millió dolláros támogatást, amelyet a szaúdi vezetés Iraknak adott a humanitárius válság megoldásának és enyhítésének céljából. Ban Ki Mun szerint ez nem volt más, mint a „Perzsa-öböl menti monarchia globális szolidaritásának a bizonyítéka.”  Szaúd-Arábia más országnak is nyújtott gyorssegélyt ezen a téren legutóbb Libanonnak. Miután augusztus elején a szíriai dzsihadisták elfoglalták Arszál libanoni határvárost, Szaad Hariri volt libanoni államfő bejelentette, hogy Rijád hajlandó egymilliárd dolláros katonai segélyt nyújtani a libanoni biztonsági erőknek. Ez nem az első ilyen ajánlat volt, mivel tavaly december Szaúd-Arábia vállalta, hogy 3 milliárd dollárt ad a gyengén felszerelt libanoni hadseregnek francia fegyverek vásárlására.

Adel Al-Jubeir, Szaúd-Arábia amerikai nagykövete kijelentette, hogy a „terrorizmus a legnagyobb gonosz, amely mindannyiunkat fenyeget.” Szerinte most nem szabadna különbséget tenni és a régió országai között feszülő kihívásokkal törődni. Habár nem volt róla szó, de itt a nagykövet egyértelműen Iránra gondolt. Szaúd-Arábia és Irán egymás legnagyobb ellenfelei a régióban, az egyik szunnita vezető, a másik pedig síita vezető államnak tartja magát, mégis az Iszlám Állammal kapcsolatban hasonló állásponton vannak. Ezt mutatja az is, hogy mindkét ország támogatja az új iraki elnököt, Haider al-Ábádit és megadnak minden szükséges segítséget a kalifátus elleni harchoz. 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez