Fast Forward 2030, Gyorsan előre 2030 a jelentés címe. Az derül ki belőle, hogy a jelenlegi munkakörök többséget átveszik vagy átvehetik a robotok. Az Egyesült Államokban máris az a helyzet, hogy az új technológia több állást semmisít meg, mint ahányat teremt. A rutinmunkák döntő többségét robotok végzik. Ez komoly döntés elé állít mindenkit: az egyéneket éppúgy, mint a társadalmakat vagy a kormányokat. Kik azok, akikre nem lesz szükség, mert a robotok pótolják őket? Az órások, a szemetesek, a biztosítási ügynökök, a könyvtárosok vagy a bírók a sportversenyeken- hogy csak néhány példát említsünk.
És kiknek nem kell félniük a robotok konkurrenciájától? A masszőröknek, a művészeti vezetőknek vagy az informatikai szakértőknek, akik nem ragadtak le a számítógépnél. De az építészek vagy a környezetvédelmi szakértők is nyugodtan készülődhetnek hosszabb karrierre. Ugyanígy a divattervezők és általában a kreatív szakmák képviselői. Ugyanilyen biztos jövő vár a börtönőrökre is, hiszen ők emberekkel foglalkoznak, éppúgy, mint a pedagógusok vagy az egészségügy dolgozói, akiket szintén nehezen pótolhatnának a robotok.
Nem okoz ez világméretű felfordulást? Az állások fele fölöslegessé válhat? A jelentés készítői derűlátóak: amikor az emberiség csak párszáz millió emberből állt, akkor is fennállt ugyanez a probléma. Most, hogy hét milliárd ember vetélkedik az állásokért, sőt hamarosan kilenc milliárd, ez nem új helyzet – állítják a jelentés készítői. Szerintük a jövő a 20-40 embert alkalmazó kreatív kisvállalkozásoké. A nagy cégek ugyanis lassúak, és késve reagálnak a fontos változásokra. A kicsik viszont csakis úgy élnek meg, ha állandóan a változásokat figyelik és alkalmazkodnak hozzájuk – állapítják meg a Fast Forward 2030 jelentés készítői.
Fotó: Europress/AFP