Orvhalászok a politika hálójában

Bár a kínai-japán találkozótól sokat várnak a szakértők és a nyilatkozatok alapján van is esély némi enyhülésre, a politikai viták mellett egy másik probléma is terheli a kapcsolatokat. Az illegális halászat.

 

Az Ogaszavara-szigetek, vagy más néven a Bonin-szigetek japán szigetcsoport, amely Tokiótól körülbelül 1000 kilométerre délre fekszik. A hely leginkább arról híres, hogy számos őshonos vadon élő fajnak ad otthont és 2011-ben a világörökség részévé vált. Ez azonban csak hosszas vita után történt meg,  mivel a térségben  folyamatosan pusztították a vörös nemeskorallt. Az élőlény iránt nagy a kereslet az ékszer-kereskedelemben, a gyűjtésével viszont komoly sérüléseket szenvedett a helyi ökoszisztéma. Végül nem kevés vita és tárgyalás után Tokió elfogadta az ENSZ döntését és megtiltotta az itt élő halászoknak a vörös nemeskorral begyűjtését. 

Azonban most újabb halászok jelentek meg a térségben, akik nem japán zászló alatt közlekedő halászhajókkal láttak hozzá a korall kitermeléséhez. A japán parti őrség november elején két óra alatt három illegális kínai halászhajót azonosított a térségben és felszólította őket a japán felségterületek elhagyására.

Az eset nagy felháborodást váltott ki a Liberális Demokrata Párt (LDP) tagjai között, főleg azért, mert úgy tűnt, hogy az elmúlt napokban végre sikerült enyhíteni a feszültséget Peking és Tokió között. Néhány japán politikus egyenesen azt javasolta, hogy a kormány küldjön tiltakozó jegyzéket Pekingnek. Az Asahi Shimbun nevű japán oldal szerint a japán haditengerészet többször is azzal a kéréssel fordult a kabinethez, hogy növelje a hajók számát, mivel „túl kevesen vannak ahhoz, hogy feltartóztassák a több száz orvhalász hajót”.

Ötven LDP képviselő közös nyilatkozata szerint a probléma elsősorban amiatt van, mert „a japán szabályok túlságosan engedékenyek”. Október óta a japán parti őrség öt kínai halászhajó legénységét tartóztatta le, kettenvörös nemeskorallt gyűjtöttek,  négy hajó személyzetét azóta óvadék ellenében elengedték.

Japán szerint  Pekingnek tudomása van az illegális kínai halászokról, sőt a kínai kormány egyenesen bátorítja őket az „orvhaszlátra”. Konkrét példaként hozzák fel azt, amikor két évvel ezelőtt egy kínai halászhajó – hadihajók kíséretében – egy olyan területre hajózott, amelynek hovatartozása vita tárgyát képzi a Fülöp-szigetek és Kína között. Ez nem kevés diplomáciai bonyodalmat idézett elő Peking és Manila között. 

Peking az elmúlt években többször közölte, hogy a „halászok függetlenek”, vagyis a kínai kormánynak semmi köze hozzájuk. Ennek ellenére – nemcsak az Ogaszavara-szietek esetében – nem bírságolja meg a halászokat és nem akadályozza meg az illegális halászatot.

Ugyanakkor a vörös nemeskorall esetében mintha a kínai halászok átléptek volna egy bizonyos határt, ami mellett már a kínai vezetés sem mehet el szó nélkül. 
„ A vörös nemeskorall védet és veszélyeztetett faj, amelynek elpusztítása komoly hatással lehet Kína partvidékéi élővilágára is” – nyilatkozta múlt héten Vang Ji kínai külügyminiszter. A kínai politikus  hozzátette, hogy szigorítják a szabályokat, újabb oktatási programokat indítanak a halászoknak a jogokról és a kötelességekről. Ezenfelül megnövelik a kínai parti őrség járőröző hajóinak számát és megakadályozzák az illegális halászhajókat abban, hogy elhagyják a kínai felségvizeket. (Fotó: Europress/AFP)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez