FRISSÍTVE:
Hétfő hajnalban fegyveres csoportok lepték el Bagdad utcáit. A helyi és a külföldi tudósítók szerint mindannyian Núri al-Máliki iraki miniszterelnökhöz hűséges síita csoportok, akik a miniszterelnök tegnap esti beszéde miatt léptek. Ebben a beszédben al-Máliki, egy be nem jelentett, hirtelen tartott sajtótájékoztatón Fúád Maszúm államfőt bírálta, mivel a politikus nem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet a legnagyobb parlamenti blokkból.
Emiatt bírósággal fenyegette Maszúmot, aki a miniszterelnök szerint saját céljai érdekében – kihasználva a belpolitikai válságokat és az Iszlám Állam előretörését – megsértette az alkotmányt. A nyilatkozattal párhuzamosan a rendőrség bejelentette, hogy az este folyamán a síita miniszterelnökhöz hű különleges erőkkel jelentősen megerősítették a kormányzati és más fontos állami épületeknek otthont adó bagdadi városnegyed védelmét. Egy rendőrtisztviselő hozzátette, hogy szokatlan biztonsági intézkedésekről van szó, amelyekhez hasonlókat rendkívüli állapot bevezetésekor szoktak tenni. A helyiek szerint lövöldözések hallatszottak az iraki elnöki palotából.
Hétfőn délelőtt megnövekedett a katonai jelenlét a „zöld zónában” is, ahol az ún. „zöld zónában” is, ahol számos kormányzati épület, katonai központ és az amerikai nagykövetség is található. Haider al-Abadi, akit sokan al-Máliki egyik lehetséges követőjeként tartanak számon, bejelentette: a síita pártok közel járnak ahhoz, hogy új miniszterelnököt jelöljenek, miután egyre erősebbek az al-Máliki lemondását követelő hangok.
Közben az iraki szövetségi bíróság úgy határozott, hogy a Núri al-Máliki síita kormányfő vezette tömb számít a legnagyobb parlamenti pártnak Irakban, és arra szólította fel Fúád Maszúm elnököt, hogy az alkotmány értelmében e koalíció jelöltjét, a jelenlegi miniszterelnököt kérje fel kormányalakításra.” Ez nagyon, nagyon megbonyolítja a helyzetet” – jelentették ki a nevük elhallgatását kérő bagdadi hivatalnokok.
Irak síita parlamenti koalíciója a parlament elnökhelyettesét, Haider al-Abadit jelölte hétfőn kormányfőnek. Núri al-Máliki miniszterelnök semmi jelét nem adja annak, hogy feladná miniszterelnök-jelölti ambícióit egy harmadik terminusra.
A helyzetet bonyolítja még az is, hogy az Egyesült Államok az államfőt támogatja. „Teljes mértékben támogatjuk Fuád Maszúm elnököt mint az alkotmány garantálóját és egy olyan miniszterelnök-jelöltet, aki képes arra, hogy nemzeti konszenzust teremtsen.” – fogalmazott Brett McGurk külügyi államtitkár-helyettes
John Kerry amerikai külügyminiszter arra szólította fel az iraki miniszterelnököt, hogy ne növelje a feszültséget, illetve figyelmeztetett annak veszélyeire, ha a különböző politikai csoportok katonai erőt alkalmaznak. Szerinte Maszúm helyesen járt el és “reméli, hogy Máliki úr nem fog problémákat okozni.”
Az április 30-i választások óta az arab országnak még mindig nincs új kormánya a parlamenten belüli mély megosztottságok miatt. Az eddig kormányzó Máliki síita koalíciója nyerte a voksolást, de nincs egyértelmű többsége, s mind többen követelik, hogy a tekintélyelvűséggel és a szunniták háttérbe szorításával vádolt miniszterelnök álljon félre. Ő azonban nem mutatja jelét annak, hogy hajlandó lenne lemondani a posztról, amelyet jelenleg ügyvezető jelleggel tölt be.