Az Intel világsztár volt ameddig az asztali számítógépek és a laptopok uralkodó szerepet játszottak a globális piacon, de az okostelefonok és a tabletek piacán nemigen tud labdába rúgni.
A magyar Gróf András /Andy Grove/ leleményessége révén az Intel gyártotta sokáig a legjobb chipeket a világon. Ma is ez a helyzet, csakhogy az Intel chipek hiába jók, túl nagyok és túl sokat fogyasztanak. Így nem tud labdába rúgni az Intel e fontos piacokon. Most két olyan kínai cégben szerzett részesedést, melyek az olcsó tabletek és okostelefonok számára gyártanak alkatrészeket.
Az egyik cég a Csinghua egyetem egyik vállalkozása. A pekingi Csinghua egyetemet amerikai misszionáriusok alapították, és ma Kína első számú műszaki egyetemének számít. A kínaiak az olcsó okostelefonokra és tabletekre álltak rá, mert észrevették, hogy ily módon versenyezhetnek a nagyokkal, az amerikai Apple-el, vagy a dél-koreai Samsung-gal.
Az Intel tehát hatalmas összeget szán arra, hogy visszakerüljön a versenybe, ezt pedig Kínán keresztül kívánja megtenni. Potenciálisan Kína a legnagyobb piac, tehát ha valaki itt ér el eredményt, akkor hosszú távra biztosíthatja a jövőjét.
Ráadásul a kínai okostelefonok és tabletek egyre népszerűbbek Ázsiában és Afrikában, ahol a fogyasztók jelentős része olcsón akar használható okostelefonhoz és tablethez jutni. Ezen a piacon a kínai Huawei és a többi kínai cég versenytársa a legnagyobbaknak is. Így lehet, hogy az Intel nem számolt rosszul amikor 1,5 milliárd dollárt fektetett be Kínában, hogy újra versenyben legyen a globális piacon.