A brit gyógyszeróriás kínai korrupciós botránya egyre kínosabb

A Glaxosmithkline kétes ügyeit az amerikai igazságügyi minisztérium is vizsgálta már 2012-ben. Az amerikai és a brit törvények tiltják a megvesztegetést külföldön is. A kínai hatóságok 3 milliárd dolláros korrupcióval gyanúsítják a világ egyik legnagyobb gyógyszer cégét, a Glaxosmithkline-t.

Három dokumentum került a Reuters hírügynökség birtokába abból a dossziéból, mely a Glaxosmithkline kínai üzleteit vizsgálta. Egyik dokumentum sem bizonyít egyértelmű korrupciót, de kínos jelenségekre utal, melyek nagyonis érdekelhetik a kínai nyomozókat is.

Pekingben már korábban közölték, hogy a Glaxosmithkline ügyben együtt kívánnak működni az amerikai igazságügyi minisztériummal és a korrupciót vizsgáló brit hivatallal, mely szintén vizsgálódik a cég ügyeiben. Ez annál is kellemetlenebb, mert nemcsak Kínában hangzanak el ilyen vádak, de Irakban, Jordániában és Lengyelországban is.

A Glaxosmithkline egykori kínai főnöke, aki brit állampolgár, előzetesben van. Az egész cégvezetés ül. A főnök akár tíz év börtönt is kaphat. Előkerült egy szexvideó is, mely a főnököt egy ifjú kínai nővel mutatja. A szexturizmus is az egyik eleme volt a megvesztegetésnek. A Glaxosmithkline kórházigazgatókat és más befolyásos döntéshozókat olyan utazásokra invitált, ahol csinos ifjú hölgyek segítettek elűzni az unalmat. A Glaxosmithkline egy egész utazási irodát tartott fenn e célból Sanghajban, ahol a cég kínai központja volt.

Ezt a szexturizmust szervező irodát időközben bezárták Kína üzleti fővárosában. A nagy korrupcióellenes kampány része a Glaxosmithkline ügy Kínában, ahol a multicégeket eddig inkább megkímélték. Most viszont Peking valószínűleg példát akar statuálni, hiszen a Glaxosmithkline nem épp ortodox üzleti módszerei korántsem voltak oly ritkák Kínában, sőt valószínűleg ma sem azok.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez