Hírek szerint a belügyminisztérium kezdeményezte az illetékes hatóságnál a bemutató felfüggesztését. Az újdelhi titkosszolgálat ugyanis előzőleg arra figyelmeztetett, hogy az alkotás hatására összecsapások törhetnek ki a világ második legnépesebb államának északi részén. A filmet több kritikus már moziba kerülése előtt éles bírálatokkal illette. Szerintük ugyanis a volt kormányfő gyilkosait a rendező kedvező színben tünteti fel. Mi vezetett Indira Gandhi megöléséhez? A nyolcvanas években egyre erősebbekké váltak a pandzsábi szeparatista mozgalmak.A folyamatot egyre nagyobb aggodalommal szemlélte a központi kormányzat. Mind több véres összecsapásra került sor a tartományban a szikh és a hindu lakosság tagjai között. 1982-ben a szikhek szellemi vezetője, Dzsarnail Binranvale követőivel együtt a szikhek legszentebb helye, az Arany-templom komplexumán belüli vendégházban bújt meg. Azt remélték ugyanis, hogy a szent helyet tiszteletben tartják a kormányerők. A szikhek mindeközben folytatták erőszakos megmozdulásaikat. 1984. júniusában aztán Pandzsábban az újdelhi kormányzat 36 órás kijárási tilalmat vezetett be, lekapcsolták a telefon- és áramközpontokat is, ezzel teljesen elszigetelték a tartományt a külvilágtól. A hadsereg ezt követően június 5-én Indira Gandhi parancsára lerohanta az amritszári Arany-templomot. Több száz személyt öltek meg. Két nappal később a kormányerők az egész komplexumot irányításuk alá vonták, ezzel a katonai akció is véget ért. A szikhek azonban sosem bocsátottak meg a miniszterelnöknek. Bosszúra esküdtek. Nem egészen öt hónappal a templom elfoglalása után, 1984. október 31-én két szikh testőre gyilkolta meg Indira Gandhit, ezt követően etnikai zavargások törtek ki Indiában. Legalább háromezer ember, nagyrészt a szikh kisebbség tagjai vesztették életüket. Az ideiglenesen (?) betiltott film azt sugallta, jogos volt a szikh lakosság Indira Gandhival szembeni felháborodása. A Kongresszus Párt Pandzsáb tartománybeli ifjúsági szervezete azonban éles támadást intézett az alkotással szemben. Vezetőjük, Vikramjit Chaudhary azt közölte, levelet írt Narendra Modi miniszterelnöknek, hogy végérvényesen tiltsák be a művet.
Ravinder Ravi rendező visszautasította a vádakat. A The Hindu című lapnak azt állította, a miniszterelnököt meggyilkolt testőröket a filmben nem állítja be sem hősöknek, sem pedig gonosztevőknek.
Cenzúra Indiában – ne dicsérjük a gyilkosokat
Az indiai kormányzat megakadályozta az egykori miniszterelnök, Indira Gandhi meggyilkolásáról szóló film bemutatását. A filmek jóváhagyásáért felelős bizottság szerint a jelenlegi körülmények között nincs mód arra, hogy a közönség elé kerüljön az alkotás – adta hírül a PTI hírügynökség.
(Visited 1 times, 1 visits today)