Szeszcsempészek pácban: mi van a palackban?

Angol, vagy hindi nyelven szerepelni kell a szeszes ital oldalán, hogy mi van benne. Ez az új szabály Indiában, ahol a szeszcsempészet ősi foglalkozás, hiszen a vám minimum 152%.

 

 

 

 

 

Olcsó chilei, olasz, vagy épp francia bort lehet kapni Indiában elfogadható áron, de nagy kérdés, hogy mi van a palackban? A szeszcsempészek esküsznek rá: eredeti a bor. Honnan szerzik be és miért tudják olcsón adni? A forrást a nagykövetségek jelentik, nekik külön vámmentes kvótájuk van. A muzulmán államok nagykövetségei szépen eladják a saját kvótájukat a fekete piacon. Szaud Arábia jár az élen, de olyan szegény országok is szerepelnek a szeszcsempészek listáján, mint például Szomália.

Mindez persze nem elég. Az 1,2 milliárd lakosú Indiában nagy a kereslet a külföldi alkoholra annak ellenére, hogy az iszlám és a hindu vallás tiltja a szesz fogyasztását. Gujarat állam -ahol Narendra Modi miniszterelnök a megválasztásáig főminiszter volt- azzal büszkélkedhet, hogy teljesen szeszmentes, de ez csak hivatalosan van így. A valóságban a leleményes szeszcsempészek megtalálják a módját annak, hogy kielégítsék a külföldi alkoholra szomjas polgártársak igényeit.

A whisky például a brit birodalmi idők óta népszerű Indiában. Csakhogy méregdrága az indiai jövedelmekhez képest. Itt lép be a szeszcsempész: a vámot megkerülve viszonylag olcsón kínálja az óhajtott nedűt. Persze, hogy mi van a palackban, az meglehetősen kérdéses. A kormányzat új rendelete, hogy fel kell tüntetni a palack tartalmát annak oldalán angolul, vagy hindi nyelven, könnyen megkerülhető.

A palack kívülről lehet autentikus, miközben jobb nem firtatni, hogy mi van benne. Aki olcsón akar berúgni külföldi szesztől, annak kockáztatnia kell Indiában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez