Merkel kancellárnak ez volt a hetedik látogatása Kínában azóta, hogy 2005-ben kormányra került Berlinben. Soha még ilyen sok német üzletember nem kísérte el Kínába, mint most. Kína legfontosabb gazdasági partnere az Európai Unió és azon belül Németország. A jelentős német tőkebefektetés Sanghajban és Sencsenben fellendítheti a gyengélkedő kínai tőzsdéket és impulzust adhat a kínai gazdaságnak. Idén 7,5%-os növekedést terveznek Pekingben. Li Kocsiang miniszterelnök szerint el is érik a tervezett szintet.
A kínai kormányfő hangsúlyozta: mindenképp fontos a gazdasági növekedés és a hazai piac dinamikus fejlődése. Kína korábban az export növelésére koncentrált, de a nagy pénzügyi válság óta a hazai fogyasztás fellendítése a fő cél. Épp ezért buzdítják a külföldi pénzügyi befektetőket arra, hogy hozzák a pénzüket Kínába.
Hszi Csinping kínai államfő nemrég Dél-Koreában járt. Szöulban abban állapodott meg dél-koreai partnerével, hogy Dél-Korea is lehetőséget kap arra, hogy 80 milliárd jüan értékben befektessen a sanghaji és a sencseni tőzsdén. Korábban Franciaország és Nagy-Britannia is hasonló egyezményt kötött Kínával.
Peking az idei évet Európa évének tekinti. Mind az államfő, mind a kormányfő járt már idén kontinensünkön. Li Kocsiang kormányfő Merkel kancellár látogatása kapcsán közölte: októberben Németországba látogat. Az előrejelzések szerint Kína néhány éven belül Németország legfontosabb gazdasági partnere lehet, hiszen növekedése jóval dinamikusabb, mint az Európa Unió tagállamaié.