Látogatás a Kedves Marsall Paradicsomában

Immár Kedves Marsallnak nevezik Észak-Korea ifjú diktátorát a világtól elzárt kommunista Paradicsomban- számolt be egy japán tudós, látogatásának tapasztalatairól. Észak-Korea új síparadicsomát tekinthette meg, mely Kim Dzsongun utasítására épült.

 

 

 

 

Több mint 15 dollárba kerül a síparadicsom használata Vonszan városa mellett egy külföldinek. A hazaiak fele annyit fizetnek. Mégsincs nagy nyüzsgés, mert a 7,5 dolláros belépődíj a hazai fizetésekhez képest igen magas. A síparadicsomot a hadsereg üzemelteti éppúgy, mint azt az új lőteret és lovagló központot, melyet nemrég adtak át. Itt valamivel többen vannak, mert a belépőjegy olcsóbb. Amióta Kim Dzsongun átvette a hatalmat Észak-Koreában, azóta a sport nemzeti üggyé vált. Az ifjú diktátor, aki Svájcban végezte középiskolai tanulmányait, megszerette a síelést és a kosárlabdát. Ezenkívül rájött arra, hogy népszerűségét fokozhatja, ha sportközpontokat épít, hiszen Észak-Koreában nem nagyon van mivel eltölteni a szabadidőt.

Mitshuhiro Mimura professzor, aki Észak-Korea egyik legjobb szakértőjének számít Japánban, meghívást kapott a Társadalomtudományi Akadémiától, hogy személyes benyomásokat is szerezhessen azokról a reformokról, melyeket Kim Dzsongun indított el. Az előd Kim Dzsongil, a jelenlegi diktátor papája minden erőforrást a hadsereg fejlesztésére fordított. Ennek következtében a nép nyomorgott, de Észak-Korea kifejlesztette ballisztikus rakétáit és nukleáris fegyvereit. A fiatal diktátor, akit immár Kedves Marsallnak neveznek, kiegyensúlyozottabb politikát folytat: a hadsereg mellett a polgári szektort is fejleszteni kívánja. Csakhogy ehhez pénz kell.

Hogy szerzi ezt meg Észak-Korea? Többek között úgy, hogy exportálja a jó minőségű kőszenet Kínába. Így viszont nem jut szén a hazai erőműveknek, ezért nagyon gyakoriak az áramszünetek Észak-Koreában.

A szállodákban minden modern berendezés kínai- állapítja meg a japán professzor. Néha ráírják ugyan a korszerű televíziókra, hogy koreai gyártmány, de a vak is látja, hogy kínai importról van szó. Peking az ifjú diktátort arra ösztönzi, hogy hajtson végre olyan reformokat, mint Teng Hsziaoping Kínában.

Hol tartanak ezek a reformok? Elindultak, de eredményük még nincs. A reformok fő támogatója, az ország második számú vezetője a kivégző osztag előtt végezte életét családtagjaival és munkatársaival együtt. Ennek ellenére a reformokat nem adták fel. A mezőgazdaságban ettől várnak eredményt, hiszen Észak-Korea lakosságának jelentős része még ma is éhezik. E-téren azonban nincs előrelépés egyelőre a Kedves Marsall kommunista Paradicsomában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez